Zavedenie štátnej cenovej kalkulačky potravín vyvolalo ostrú kritiku zo strany Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Zástupcovia domácich potravinárov tvrdia, že kalkulačka, ktorá umožňuje verejnosti online porovnať ceny potravín v jednotlivých obchodoch, v skutočnosti uprednostňuje a zvýhodňuje hlavne zahraničné obchodné reťazce. Navyše, podľa nich takýto krok štátu vôbec nepomáha riešiť problém s vysokými cenami potravín.
Domáce potraviny ustupujú dovozu zo zahraničia
Slovensko podľa SZPCC v posledných troch rokoch postupne stráca potravinovú sebestačnosť. Kým podiel domácich výrobkov na celkovej ponuke obchodných sietí nepretržite klesá, množstvo dovezeného tovaru prudko narastá. Podľa najnovších údajov sa už priblížil k alarmujúcej hranici 40 percent. To znamená, že slovenský zákazník v priemere nakupuje výrazne viac ako polovicu svojich potravín zo zahraničia. Podľa Potravinárskej komory Slovenska aktuálne pokračuje trend, ktorý môže viesť k tomu, že o pár rokov budú na pultoch obchodov výrazne prevládať zahraničné výrobky nad domácimi potravinami.
Zväz upozornil, že tento vývoj môže mať vážne následky pre celý domáci sektor výroby potravín. Len v prvom štvrťroku aktuálneho roka vzrástol dovoz chleba a pečiva na Slovensko o sedem percent. Zahraničné reťazce za tento krátky časový úsek priviezli približne 5 500 kamiónov pečiva najmä z Nemecka, Belgicka či Poľska. Táto situácia podľa odborníkov ohrozuje konkurencieschopnosť slovenských pekárov, ktorí už teraz zápasia s rastúcimi výrobnými nákladmi a zvyšujúcimi sa cenami energií. Ak štát nezasiahne, domáca produkcia potravín sa podľa zväzu môže stať minoritnou.

Obchodná prirážka zvyšuje ceny aj trojnásobne
Jednou z hlavných výhrad Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov voči novej štátnej cenovej kalkulačke je absencia informácií o obchodnej prirážke, ktorú reťazce pridávajú k nákupnej cene tovaru. Pri analýze cenovej politiky zistil zväz výrazné disproporcie medzi slovenským a zahraničným trhom. Slovenský spotrebiteľ totiž v niektorých prípadoch zaplatí za rovnaký výrobok až o 250 percent viac v porovnaní s pôvodnou cenou od výrobcu.
V západoeurópskych štátoch sa pritom takéto obchodné prirážky bežne pohybujú do 40 percent. Napríklad výrobok, ktorý slovenskí pekári dodávajú obchodnému reťazcu za 0,99 eura, zákazník následne kúpi až za 4,19 eura. Takýto nárast ceny predstavuje neprimeranú obchodnú prirážku, ktorá zaťažuje domácnosti, keďže potraviny tvoria zhruba 26 percent disponibilných príjmov slovenských spotrebiteľov.
Zväz žiada ministerstvo financií o okamžité opatrenia
Slovenskí pekári a potravinári apelujú na Ministerstvo financií SR, aby bezodkladne zaviedlo opatrenia, ktoré by obmedzili vysoké obchodné marže. Podľa predstaviteľov SZPCC má štát k dispozícii zákon o cenách, prostredníctvom ktorého by mohol účinne bojovať s neprimeranými cenovými navýšeniami. Podobnými krokmi sa už vydali Francúzsko, Grécko, Chorvátsko či Rumunsko, ktoré úspešne regulujú marže obchodných reťazcov.
Podporu v tomto volaní vyjadrujú aj Únia potravinárov Slovenska a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, podľa ktorých súčasný spôsob fungovania štátnej cenovej kalkulačky v praxi podporuje zahraničné obchodné siete, zatiaľ čo domáci výrobcovia zostávajú v nevýhode. Taký stav, aký je podľa domácich producentov neudržateľný, ohrozuje nielen konkurencieschopnosť slovenského potravinárstva, ale aj domácu ekonomiku a finančnú stabilitu slovenských rodín.