V Bratislave otvorila globálna spoločnosť GreenTech nový závod v hodnote 120 miliónov eur, ktorý vytvorí 800 pracovných miest a posilní pozíciu Slovenska ako centra zelenej ekonomiky v Strednej Európe. Podľa manažmentu firmy ide o najmodernejšiu fabriku svojho druhu v regióne, ktorá využíva najnovšie technológie na výrobu batérií pre elektrické vozidlá.
Moderná výroba a udržateľnosť
Závod sa rozprestiera na ploche 45-tisíc štvorcových metrov v priemyselnom parku na okraji Bratislavy a bude mať kapacitu vyrobiť ročne viac ako 200-tisíc batériových jednotiek. Výroba využíva výlučne obnoviteľné zdroje energie, najmä solárnu energiu získanú z vlastných strešných panelov, ako aj najmodernejšie riešenia na zníženie uhlíkovej stopy. Podľa vedenia spoločnosti je fabrika projektovaná tak, aby vykazovala o 70 % nižšiu produkciu emisií v porovnaní s konvenčnými závodmi rovnakého typu.
GreenTech zároveň prisľúbil investovať ďalších 15 miliónov eur do vývoja a výskumu v oblasti zelenej energetiky, ktorý bude na Slovensku koordinovaný novovybudovaným technologickým centrom v Bratislave. Tým chce spoločnosť nielen posilniť svoje postavenie na trhu, ale aj prispieť k dosiahnutiu klimatických záväzkov Európskej únie.

Významná ekonomická podpora regiónu
Otvorenie závodu je významnou ekonomickou injekciou pre Bratislavský kraj a okolité regióny. Vďaka investícii vznikne 800 nových pracovných miest priamo vo výrobe a ďalších približne 2 000 pracovných pozícií u dodávateľských firiem a služieb. Priemerná hrubá mzda zamestnancov na výrobných linkách pritom presiahne 1 500 eur mesačne, čo výrazne zvýši kúpnu silu v regióne.
Závod podľa manažmentu spoločnosti prinesie aj ďalšie pozitívne ekonomické efekty – predpokladaná spolupráca s domácimi subdodávateľmi by mala zvýšiť ročné tržby regionálnych podnikov o približne 90 miliónov eur. Lokálni dodávatelia budú zabezpečovať pre fabriku materiály, logistické služby a servis rôznych technológií.
Vláda vyzdvihla strategický význam investície
Investíciu pozitívne hodnotí aj slovenská vláda, ktorá poukazuje predovšetkým na strategický význam takejto fabriky pre ďalšie prilákanie zahraničných investorov v oblasti zelenej energetiky do krajiny. Od závodu si štát sľubuje nielen ekonomické, ale aj environmentálne benefity a posilnenie technologického potenciálu Slovenskej republiky v rámci Európskej únie. Projekt podľa vyjadrení zo strany kompetentných zároveň vhodne zapadá do plánov vlády podporovať investície s vysokou pridanou hodnotou a udržateľným charakterom.