Slovensko sa pripravuje na významné posilnenie svojich energetických možností. Už čoskoro bude mať možnosť dovážať zo susedného Maďarska podstatne viac zemného plynu vďaka rozšíreniu kapacity na prepojovacom bode Veľké Zlievce-Balassagyarmat. O rozšírenie prepravnej kapacity sa postarajú slovenský Eustream a maďarský FGSZ. Tento strategický krok posilní energetickú bezpečnosť krajiny a prinesie viac možností na diverzifikáciu zdrojov.
Nová trasa priláka viac plynu zo sveta
Aktuálna prepravná kapacita medzi Maďarskom a Slovenskom dosahuje 3,5 miliardy metrov kubických zemného plynu ročne. Po plánovanom navýšení, ktoré prinesie kapacitu na úroveň 4,38 miliardy metrov kubických ročne, Slovensko získa ďalšiu miliardu kubických metrov pre svoje zásobovanie. Ide o podstatný posun, nakoľko táto južná cesta by mohla zabezpečiť významný podiel z ročnej spotreby plynu v krajine. Denné výkony tohto spojenia sa v minulosti pohybovali medzi 5 a 11 miliónmi metrov kubických, čo naznačuje jeho schopnosť reagovať na zvýšenie dopytu.
Zároveň sa tento projekt spája so širším zámerom, ktorý zahŕňa medzinárodný Vertikálny koridor – prepojenie krajín strednej a východnej Európy. Tento koridor umožní obojsmerný tok plynu medzi Gréckom a Ukrajinou, čím sa zvýši dostupnosť alternatívnych zdrojov vrátane LNG terminálov v južnej Európe a plynu z Azerbajdžanu prostredníctvom Turkstreamu. Pre Slovensko to znamená nielen posilnenie prístupu k dodávkam zo vzdialenejších krajín, ale aj lepšiu vyjednávaciu pozíciu voči dodávateľom.

Energetická nezávislosť a súčasné výzvy
Úpravy kapacít na juhu umožnia Slovensku lepšie zvládať prípadné výpadky na tradičných trasách cez Ukrajinu alebo Česko. Poskytnú krajine dôležitú poistku proti možným energetickým krízam alebo geopolitickým rizikám, pričom možnosti súčasného plynovodu umožnia pokryť väčšinu spotreby Slovenska.
Napriek týmto krokom však zostáva otázka energetickej budúcnosti krajiny otvorená. Plán Európskej únie na zákaz dovozu ruských energetických surovín od roku 2028 predstavuje pre Slovensko vážnu výzvu. Na jednej strane znamená stratu príjmov z tranzitu, ktoré prinášajú stovky miliónov eur ročne do štátneho rozpočtu, na druhej strane môže vyvolať nové cenové tlaky. Aj keď diverzifikácia zdrojov prebieha úspešne, alternatívne dodávky sú pravidelne drahšie, čo môže zvýšiť náklady pre domácnosti aj priemysel.
Slovensko vo svetle zmien v energetickej politike
Hoci Slovensko aktívne podporuje kroky na zlepšenie prístupu k alternatívnym zdrojom cez južné plynovody a LNG terminály, zákaz dovozu ruského plynu zostáva polarizujúcou témou. Strategická dôležitosť príjmov z tranzitu a energetickej dostupnosti stavia Slovensko do komplikovanej pozície v rámci rokovaní o budúcnosti energetického mixu EÚ.
Krajina má síce z pohľadu technických kapacít pripravené pevné základy na zvládnutie energetických výziev, no otázky týkajúce sa dlhodobej cenovej stability a finančných kompenzácií za zmenu zdrojov zostávajú dôležitými prioritami. Navýšenie kapacít plynovodu z Maďarska teda nemožno vnímať ako riešenie všetkých problémov, ale ako nevyhnutný krok k zvýšeniu stability a flexibility v časoch komplexných zmien.