Hoci Ministerstvo financií SR očakáva v tomto roku výrazne vyššie príjmy do štátneho rozpočtu, ekonómovia a analytici sú vo svojich prognózach značne opatrnejší. Podľa ich aktuálnych odhadov sa slovenská ekonomika nevyhne výpadkom v daňových príjmoch a spomaleniu hospodárskeho rastu, pričom zdôrazňujú rastúci tlak vysokej inflácie.
Odhady vývoja štátneho rozpočtu sa rozchádzajú
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť predpovedá, že schodok štátneho rozpočtu sa tento rok zvýši o viac ako 500 miliónov eur, čím by dosiahol úroveň 5,2 percenta HDP, čo predstavuje sumu nad sedem miliárd eur. Ministerstvo financií SR však zostáva optimistické a počíta s deficitom nižším než päť percent HDP, pri očakávanom raste hospodárstva nad priemerom Európskej únie.
Rozdielne pohľady sú badateľné aj pri odhade výberu daní. Rezort financií predpokladá tohtoročný rast daňových príjmov o viac ako osem percent, pričom sa opiera najmä o analýzy vlastných odborníkov. Prognostici Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sú vo svojich hodnoteniach rezervovanejší. Podľa nich dôjde v druhej polovici roka k citeľnému výpadku príjmov kvôli nižšiemu výberu dane z pridanej hodnoty. Ak by sa tento scenár naplnil, objavil by sa tlak na ďalšie zvýšenie schodku štátneho rozpočtu na rok 2025.

Rast reálnych príjmov sa tento rok zatiaľ neočakáva
Ministerstvo financií SR okrem iného uvádza, že v tomto roku dôjde aj k rastu reálnych príjmov slovenských domácností. Odborné názory však upozorňujú na opačný trend. Analytici pripomínajú, že z dôvodu stále vysokej inflácie reálne mzdy ani tento rok nedosiahnu úroveň z roku 2021. Priemerná kúpyschopnosť slovenských obyvateľov sa tak pravdepodobne nedostane na úroveň pred štyrmi rokmi. Inflácia pokračuje v podkopávaní životnej úrovne a vytvára tlak na spotrebiteľov aj podnikateľov.
Inštitút finančnej politiky upozorňuje na riziko poklesu zamestnanosti, ktoré súvisí s aktuálne utlmenými investíciami a obmedzeným exportom. Podľa týchto predpokladov môže byť na Slovensku ohrozených až 6 000 pracovných miest. Reálne zlepšenie situácie očakávajú analytici až v nasledujúcich niekoľkých rokoch vďaka nábehu aktivít súvisiacich s plánom obnovy Európskej únie a príchodom nových zahraničných investícií.
Nádej sa vkladá do automobilového priemyslu a nových investícií
Slovenská ekonomika tradične stavia na automobilovom priemysle. Aktuálne v krajine pôsobia významné automobilky ako Stellantis, Jaguar Land Rover, Kia Motors alebo Volkswagen. Do budúcnosti je veľkou nádejou pripravovaný závod automobilky Volvo Cars pri Košiciach, ktorý spustí výrobu v najbližšom období. V rovnakom závode neskôr plánuje spustiť výrobu elektrických prémiových SUV aj značka Polestar, ktorá tak vytvorí viac ako tritisíc priamych pracovných miest. Nový elektrický model Polestar 7 sa má dostať na trh v roku 2028.
Automobilový priemysel teda zostáva pre Slovensko významným faktorom ekonomického rastu. Skorší nábeh výroby spoločnosti Volvo Cars a investície vytvorené plánom obnovy Európskej únie predstavujú krátkodobé možnosti stabilizácie slovenskej ekonomiky. Výraznejšie zlepšenie hospodárskeho prostredia sa však podľa ekonomických odborníkov prejaví až v nasledujúcich rokoch.