Slovensko čelí dramatickému rastu inflácie, ktorá v máji medziročne vyskočila na 4,3 %. Podľa aktuálnych údajov ide o takmer dvojnásobok priemernej miery inflácie eurozóny, ktorá v rovnakom čase dosahovala hodnotu len 1,9 %. Slovenská ekonomika sa tak nachádza medzi päticou krajín Európskej únie s najrýchlejším zdražovaním tovarov a služieb.
Najrýchlejšie rastú ceny potravín a vzdelávania
Výrazné zdražovanie pocítili slovenské domácnosti najmä na účtoch v obchodoch s potravinami a nápojmi. Len za máj vzrástli ceny v tejto kategórii o 1,3 %, čím spotrebitelia reálne zaplatili viac ako v predošlých mesiacoch. Spotrebiteľské ceny sa však neobmedzili iba na potravinový sektor; zdraženie zasiahlo prakticky všetky produktové skupiny, ktoré štatistici pravidelne vyhodnocujú.
Mimoriadne výrazný skok zaznamenal vzdelávací sektor, kde medziročné zvýšenie cien dosiahlo až 10 %. Hoci v doprave bol rast cien miernejší, aj tu sa spotrebitelia museli zmieriť so zvýšenými výdavkami. Celkovo je teda jasné, že za bežné tovary a služby dnes slovenské domácnosti platia oveľa viac ako pred rokom. Nákup, ktorý v minulosti stál 100 eur, stojí dnes približne 104 eur, čo ilustruje značný pokles nákupnej sily slovenských domácností.

Vláda prijala opatrenia, ktoré urýchlili zdražovanie
Rast cien má viacero konkrétnych príčin, medzi ktorými sú aj nedávno prijaté opatrenia v oblasti slovenskej fiškálnej politiky. Zmeny zahŕňajú zvýšenie dane z pridanej hodnoty, zavedenie nových transakčných poplatkov a uvalenie spotrebnej dane na výrobky obsahujúce cukor. Podľa expertov z Národnej banky Slovenska budú práve tieto opatrenia v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch ešte výraznejšie tlačiť ceny smerom nahor.
Centrálna banka vo svojej aktuálnej prognóze upozornila, že priemerná ročná inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť až 4,4 %. Domácnosti sa preto musia pripraviť na ďalší tlak na ich rodinné rozpočty. Už teraz spotrebiteľom po nevyhnutných mesačných výdavkoch ostáva výrazne menej prostriedkov na ďalšiu spotrebu alebo úspory. Znamená to, že spotrebiteľské správanie ľudí prechádza prudkou zmenou, pričom každodenné nákupné zvyklosti sú pod narastajúcim tlakom opatrnosti.
Analytici zlepšenie situácie zatiaľ neočakávajú
Podľa odborníkov aktuálny trend zdražovania ešte nenašiel svoje maximum. Analytici upozorňujú, že vzhľadom na nízku porovnávaciu základňu minulého roka nás čaká ešte výraznejší rast cien minimálne v krátkodobom horizonte. Z doterajších predpovedí centrálnej banky vyplýva, že slovenské domácnosti môže v priebehu roka čakať ďalšie zníženie kúpnej sily a zhoršenie ich ekonomického postavenia.
Situácia na Slovensku patrí k najvážnejším v celej Európskej únii. Zatiaľ čo priemerná úroveň inflácie v EÚ sa pohybuje na úrovni približne 2,2 %, slovenská miera inflácie je takmer dvakrát vyššia. Zvyšovanie cien sa už odrazilo aj na spotrebiteľskej dôvere, pričom domácnosti čoraz pozornejšie sledujú svoje výdavky a sú nútené plánovať každý nákup dôkladnejšie než kedykoľvek predtým.
V nasledujúcich mesiacoch tak môžu slovenskí spotrebitelia očakávať ešte výraznejšie obmedzovanie vo svojich výdavkoch. Je preto pravdepodobné, že bežné nákupy a väčšie finančné rozhodnutia budú aj naďalej predmetom veľmi opatrného plánovania v snahe zvládnuť náročné ekonomické obdobie.