Slovensko čaká výrazná finančná injekcia od Európskej únie: Peniaze poputujú do zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb
Revízia plánu obnovy umožní efektívnejšie využitie zdrojov
Slovensko sa dostáva do rozhodujúcej fázy implementácie Plánu obnovy a odolnosti, pričom na obzore je významná podpora z prostriedkov Európskej únie (EÚ). V najbližších dňoch by mala Európska komisia (EK) formálne schváliť revíziu plánu, ktorá umožní presuny nevyužitých finančných prostriedkov medzi jednotlivými oblasťami podľa aktuálnych priorít. Veľká časť týchto peňazí bude presmerovaná na zdravotníctvo, školstvo a sociálne služby, kde sa chystajú investície do výstavby nemocníc, zariadení sociálnych služieb či rozširovania kapacít materských a základných škôl.
Slovensko týmto krokom reaguje na potrebu maximalizovať efekt z dostupných európskych prostriedkov práve tam, kde je reálne možné ich účelne využiť. Presuny financií umožnia rýchlejšie a viditeľnejšie zlepšovať verejné služby vo všetkých regiónoch krajiny.

V najbližších týždňoch 600-miliónová platba, ďalšia miliarda na ceste
V rámci schváleného harmonogramu už Slovensko očakáva aj schválenie vyplatenia piatej žiadosti o platbu z plánu obnovy vo výške 600 miliónov eur. Táto suma už prešla internými procesmi EK a čaká len na formálne potvrdenie, ktoré sa očakáva počas najbližších týždňov. Paralelne prebiehajú prípravy šiestej žiadosti na takmer jednu miliardu eur, ktorej uvoľnenie bude podmienené ďalšími zásadnými reformami, predovšetkým v oblasti financovania sociálnych služieb.
Celkovo má Slovensko z Plánu obnovy a odolnosti pridelený balík v hodnote 6,4 miliardy eur. Na využitie týchto zdrojov je potrebné splniť sériu takzvaných míľnikov a cieľov, ktorých dosiahnutie je podľa predstaviteľov vlády realizovateľné v stanovených termínoch. Do konca roka je na pláne ešte minimálne jedna žiadosť o platbu, ďalšie dve sa očakávajú v priebehu roku 2026. Program formálne skončí v polovici budúceho roka.
Priame dopady: Lepšie nemocnice, školy aj sociálne služby
Presun európskych financií do zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb bude mať pre občanov Slovenska hmatateľné dopady. Očakáva sa výstavba a modernizácia nemocníc naprieč krajinou, čo prispeje k vyššej dostupnosti a kvalite zdravotnej starostlivosti. Investície do sociálnych služieb umožnia rozšíriť počet miest v domovoch sociálnych služieb, čo prinesie lepšiu podporu pre seniorov aj osoby so zdravotným postihnutím.
Významný posun smeruje aj do oblasti školstva. Financie budú využité na zvýšenie kapacity materských a základných škôl, čím sa zmierni aktuálny problém nedostatku miest pre deti, najmä vo väčších mestách a ich okolí. Takéto investície majú nielen praktický, ale aj symbolický význam pre zvyšovanie životnej úrovne slovenských rodín.
Z pohľadu verejného rozpočtu znamená rýchle a efektívne čerpanie európskych zdrojov menšie zaťaženie štátneho rozpočtu. Domáce spolufinancovanie bude nižšie, čo umožní uvoľniť rozpočtové prostriedky na iné dôležité oblasti verejnej správy. Pre občanov to v praxi znamená lepšie vybavené nemocnice, dostupnejšie sociálne služby a viac miest v školských zariadeniach bez priameho dopadu na štátne financie.
Do budúcnosti plánovaná reforma financovania sociálnych služieb by mala zabezpečiť ešte stabilnejší a spravodlivejší systém podpory ľudí v zložitých životných situáciách. Slovensko tak má potenciál skokovo zvýšiť kvalitu verejných služieb a posilniť svoju odolnosť voči budúcim výzvam v prospech všetkých občanov.