Gabapentín, liek často predpisovaný aj na Slovensku na liečbu neuropatických bolestí a epilepsie, môže podľa najnovších zistení významne zvyšovať riziko demencie u dlhodobých užívateľov. Ukázala to štúdia publikovaná v odbornom časopise Regional Anesthesia & Pain Medicine.
Riziko demencie rastie úmerne dĺžke užívania
Výskumníci analyzovali medicínske údaje zo 68 zdravotníckych zariadení v Spojených štátoch. Výsledky ich štúdie odhalili, že dlhodobé užívanie gabapentínu zvyšuje riziko demencie o 29 percent oproti pacientom, ktorí liek neužívali často. Ešte výraznejší bol nárast pri ľahkých kognitívnych poruchách, kde bolo zaznamenané zvýšenie až o 85 percent. Pacienti boli sledovaní počas desiatich rokov od prvého užitia lieku.
Najviac ohrozená bola veková skupina od 35 do 64 rokov. V kategórii 35 až 49 rokov sa riziko demencie dokonca zdvojnásobilo a riziko ľahkého kognitívneho poškodenia strojnásobilo. Podobné výsledky zaznamenali aj medzi pacientmi vo veku 50 až 64 rokov.

Vedci zároveň zistili súvislosť medzi frekvenciou predpisovania lieku a stratou kognitívnych schopností. Pacienti, ktorým bol liek vydaný viac ako dvanásťkrát, boli ohrození demenciou až o 40 percent viac ako pacienti s menej častým užívaním.
Vedľajšie účinky môžu ovplyvniť každodenný život
Okrem vplyvu na kognitívne schopnosti výskumníci upozornili aj na ďalšie vedľajšie účinky gabapentínu. Často hlásené sú symptómy ako ospalosť, závraty a zlá koordinácia, čo môže významne ovplyvniť schopnosť pacienta viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Hoci tieto problémy môžu časom ustupovať, predstavujú komplikácie v každodennom živote.
Medzi ďalšie bežne hlásené vedľajšie účinky patria zvýšená únava, vyššia náchylnosť na vírusové infekcie, zápaly pľúc či močových ciest. S pozornosťou by mali pacienti sledovať aj psychické symptómy ako zmeny nálad, depresie alebo úzkosť. Podľa autorov štúdie sa môžu objaviť aj neurologické prejavy, akými sú kŕče, tras, poruchy reči alebo strata pamäti.
Zriedkavé, no vážne zdravotné komplikácie
Štúdia pripomenula aj riziko zriedkavých, ale závažných komplikácií spojených s užívaním tohto lieku. Ide predovšetkým o problémy s dýchaním, vysoký krvný tlak, problémy so zrakom, priberanie na váhe alebo dokonca poškodenie obličiek či zlyhanie pečene. U niektorých pacientov môže dôjsť až k závažným alergickým reakciám či vzniku závislosti.
Vedci vzhľadom na vymenované zistenia odporúčajú lekárom a pacientom veľmi pozorne zvážiť dlhodobé užívanie gabapentínu a priebežne monitorovať zdravotný stav pacienta, aby sa prípadné kognitívne a ďalšie zdravotné problémy odhalili včas.