Rumunský prezident Nicušor Dan varoval pred vážnymi dôsledkami zahraničných zásahov do demokratických procesov, pričom zdôraznil, že takéto praktiky ohrozujú stabilitu Európy. V pondelok 21. júla prezident oznámil, že medzinárodné organizácie vrátane NATO, Európskej únie a Spojeného kráľovstva odhalili rozsiahle ruské operácie zamerané na destabilizáciu európskych štátov. Medzi popisované aktivity patrí kybernetické napádanie, šírenie dezinformácií a manipulácia verejnej mienky.
Kybernetické útoky a podozrenia z volieb
Minuloročné kontroverzie okolo prezidentských volieb v Rumunsku zostávajú v centre pozornosti. Rumunský ústavný súd vlani 6. decembra anuloval výsledky prvého kola prezidentských volieb na základe spravodajských informácií o zahraničnom vplyve. Rumunské tajné služby identifikovali koordinovanú kampaň, ktorá využívala tisíce falošných profilov na platformách TikTok a Telegram na ovplyvnenie verejnosti. Hoci Ruská federácia dôrazne poprela akúkoľvek účasť, vyšetrovanie volebného procesu stále pokračuje.
Úrady skúmajú najmä praktiky kampane kandidáta Calina Georgescua, ktorý nečakane vyhral prvé kolo volieb. Po podrobnej analýze bol tento kandidát neskôr diskvalifikovaný. Riaditeľstvo pre vyšetrovanie organizovaného zločinu a terorizmu (DIICOT) teraz preskúmava odtajnené informácie z novembrových volieb s cieľom odhaliť zodpovednosť za možné manipulácie.

Medzinárodné reakcie a sankčné opatrenia
Medzinárodné organizácie rýchlo reagovali na objavené hrozby. Rada Európskej únie vydala 18. júla 2025 oficiálny dokument, ktorý dôrazne odsudzuje hybridné a kybernetické operácie Ruskej federácie. Analýza dokumentu podčiarkuje prepracované metódy, akými sa destabilizačné kampane realizujú.
Veľká Británia zasiahla priamo sankciami voči trom oddeleniam ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU a 18 jej dôstojníkom. Tých Londýn obvinil z priamej účasti na rozsiahlych destabilizačných aktivitách namierených proti európskym demokraciám. Tento krok bol označený za bezprecedentný a zároveň zdôrazňuje zložitosť dokazovania zahraničného vplyvu aj v krajinách so silnými spravodajskými kapacitami.
Transparentnosť vo volebných procesoch
Prezident Dan apeloval na širokú verejnosť, aby sa riadila informáciami z overených zdrojov, pričom vyzdvihol medzinárodné stanoviská NATO a EÚ. Uviedol, že v prípade Rumunska ide o historicky prvé potvrdenie podobného zahraničného zásahu zo strany medzinárodných organizácií. Podľa prezidenta je potrebné posilniť prevenciu kybernetických útokov a zverejniť všetky dôkazy o minulých udalostiach, akonáhle budú k dispozícii.
Aj napriek krokoh na zvýšenie transparentnosti a bezpečnosti zostávajú otázky ohľadom minuloročných volieb v Rumunsku vážnym témou verejnej diskusie. Úrady čelia silnému tlaku, aby odhalili podrobnosti o tom, do akej miery zahraničné štruktúry ovplyvnili volebné procesy. Tento prípad zároveň upozornil na naliehavú potrebu posilniť obranné kapacity demokracií nielen v Rumunsku, ale na celom kontinente.