Americká spoločnosť General Atomics, popredný svetový hráč v oblasti obranného priemyslu, oznámila ambicióznu iniciatívu zameranú na posilnenie európskych ozbrojených síl. San Diegská firma plánuje dodávať nové bezpilotné bojové lietadlá označované ako Collaborative Combat Aircraft (CCA) pre členov NATO. Tieto autonómne systémy budú vyrábané priamo v Európe, čo má zabezpečiť zlepšenie strategických kapacít aliancie a podporiť európsky obranný priemysel.
Výroba v Európe ako kľúč k partnerstvu
Realizácia projektu sa uskutoční v rámci cezhraničnej spolupráce medzi materskou spoločnosťou General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) a nemeckou pobočkou General Atomics Aerotec Systems GmbH (GA-ATS). Výroba dronov bude prebiehať v Oberpfaffenhofene, Nemecko, čo znamená priamy prínos pre lokálne hospodárstvo, vytvorenie nových pracovných miest a technologickú výmenu. Týmto krokom má General Atomics za cieľ posilniť transatlantické partnerstvo a zlepšiť interoperabilitu medzi americkými a európskymi systémami obrany.
Vývoj lietadiel CCA sa bude opierať o prototyp amerického letectva YFQ-42A, ktorý má slúžiť ako chrbtová kosť novej generácie bezpilotných bojových strojov. Tento model je aktuálne v pokročilom štádiu pozemných testov a jeho prvý let je naplánovaný na druhú polovicu roka 2025. Európske CCA budú integrovať americké know-how s technológiami vyvinutými v Európe, čím sa mienia upevniť obranné kapacity NATO.

Efektívny a cenovo dostupný systém
Hlavným cieľom týchto bezpilotných lietadiel je zvýšenie operatívnych schopností aliancie bez enormných finančných nákladov. Na rozdiel od stíhačiek 5. a 6. generácie, ktorých ceny presahujú 100 miliónov dolárov, budú tieto drony podstatne lacnejšie, čo umožní armádam investovať do väčšieho počtu kusov. Bezpilotné stroje sú koncipované tak, aby slúžili ako „násobič sily“, ktorý rozšíri možnosti pilotovaných lietadiel pri strategických misiách.
Ich autonómne schopnosti a kapacita spolupracovať so stíhačkami umožňujú efektívnu protivzdušnú obranu, narušenie nepriateľských systémov a podporu prieskumov v nebezpečných oblastiach, ktoré by inak vystavili pilotov vysokému riziku. Výhodou je tiež možnosť ovládania viacerých dronov jedným pilotom, čím sa zvyšuje jeho operačný dosah a palebná sila.
Prínos pre Európu a NATO
Projekt montáže týchto lietadiel v Nemecku ponúka rôzne výhody nielen pre ozbrojené sily, ale aj pre európsky priemysel a miestne hospodárstvo. Európske krajiny získajú prístup k pokročilým technológiám a do systému sa zabudujú regionálne senzory a zbraňové systémy, čím sa zabezpečí kompatibilita so súčasnými európskymi obrannými platformami. Tento model zároveň poskytuje bezpečnosť dodávok strategických zložiek priamo z európskych zdrojov.
Nasadzovanie bezpilotných bojových lietadiel pre NATO symbolizuje zásadný posun vo vedení vzdušných operácií. Investícia do dronov ako YFQ-42A znižuje logistické a finančné obmedzenia európskych armád, čo im umožňuje rezistentnejší a flexibilnejší prístup pri moderných vojenských výzvach. Nová éra colaboratívneho boja je už za rohom – a General Atomics sa nachádza priamo v jej centre.