Americký výskum realizovaný na Oxfordskej univerzite prináša prekvapivé dôkazy o pozitívnom vplyve očkovania na kognitívne zdravie starších ľudí. Štúdia zahŕňajúca 130-tisíc pacientov ukazuje, že vakcíny proti pásovému oparu a respiračnému syncytiálnemu vírusu (RSV) môžu výrazne znížiť riziko vzniku demencie.
Význam adjuvansu AS01
Analýza porovnávajúca vplyv vakcín Shingrix proti pásovému oparu a Arexvy proti RSV s bežnou chrípkovou vakcínou odhalila, že obe tieto vakcíny obsahujú adjuvans AS01. Táto látka zohráva kľúčovú rolu pri zvyšovaní imunitnej odpovede organizmu. Pacienti zaočkovaní Shingrixom zaznamenali o 18 percent nižšie riziko rozvoja demencie než osoby očkované iba proti chrípke, zatiaľ čo pri vakcíne Arexvy bolo toto zníženie až 29 percent.
Zaujímavé je, že kombinácia oboch vakcín priniesla celkové zníženie rizika o 37 percent, avšak tento kombinovaný účinok nebol štatisticky významne lepší ako účinky jednotlivých vakcín samostatne. Rýchlosť nástupu ochranných účinkov, ktoré sa prejavili už do 18 mesiacov od očkovania, naznačuje, že ochranný mechanizmus nesúvisí len s prevenciou samotných infekcií. Výskumný tím predpokladá, že adjuvans AS01 môže priamo ovplyvňovať biologické procesy vedúce k vzniku demencie.

Nové pohľady na demenciu
Zistenia podporujú čoraz populárnejšiu teóriu, že demencia môže byť primárne ochorením imunitného systému v mozgovom tkanive, a nie iba problémom mozgu samotného. Vakcíny obsahujúce AS01 môžu možne podporovať reaktiváciu ochranných mechanizmov v mozgu a tak predchádzať kognitívnemu poklesu.
Predchádzajúce výskumy už upozornili na súvislosti medzi vystavením rôznym vírusom – vrátane vírusov spôsobujúcich opar, pásový opar, mononukleózu či COVID-19 – a zvýšeným rizikom neskoršieho kognitívneho úpadku. Britská štúdia z roku 2024 ukázala, že vakcína Shingrix v porovnaní so staršími formami vakcín proti pásovému oparu oddialila nástup demencie až o 17 percent. Staršie vakcíny, ako napríklad Zostavax, neobsahovali adjuvans AS01, čo mohlo ovplyvniť účinnosť.
Odporúčania pre zdravotnú starostlivosť
V súčasnosti sa v USA odporúčajú dve dávky vakcíny Shingrix pre osoby staršie ako 50 rokov, nakoľko vírus varicella-zoster, ktorý spôsobuje ovčie kiahne a pásový opar, pretrváva v nervovom systéme roky. Osoby nad 75 rokov sú prioritnými kandidátmi na očkovanie vakcínou proti RSV z dôvodu vyššieho rizika komplikácií pri tomto druhu infekcie.
Vedci tvrdia, že vakcíny využívajúce AS01 nielenže znižujú riziko demencie, ale môžu mať širšie prínosy pre celkové verejné zdravie. Presné mechanizmy ich účinku sú však zatiaľ nejasné a vyžadujú si ďalšie štúdie. Ak sa tieto poznatky potvrdia, ich prínos pre zdravotnú politiku môže byť revolučný.
Očkovanie sa už desaťročia osvedčuje ako globálny záchranca životov. Ak sa potvrdí, že vakcíny môžu mať aj ochranné účinky na mozog, mohli by sa stať kľúčovým nástrojom pri znižovaní výskytu demencie, jednej z najvýznamnejších výziev starnúcej populácie.