Ruské sily v posledných týždňoch výrazne zvýšili tempo svojich vojenských operácií vo východnej Európe. Analýzy založené na satelitnom monitoringu, využívajúce technológie pôvodne vyvinuté agentúrou NASA na sledovanie prírodných katastrof, ukazujú, že aktuálny vojenský postup Ruska dosahuje približne 15,8 kilometra štvorcového denne. Ide o najintenzívnejšie tempo expanzie od začiatku minuloročnej jesene a zároveň jednu z najvyšších zaznamenaných hodnôt od vypuknutia vojny vo februári 2022.
Najväčšia intenzita bojov od februára 2022
Centrami aktuálnych stretov sú predovšetkým mestá Pokrovsk a Konstantinovka v Doneckej oblasti. Tie sú považované za kritické body pre ukrajinskú obranu a ich eventuálne ovládnutie by mohlo zásadne ovplyvniť priebeh vojenských operácií v celej oblasti.
Podľa dostupných vojenských spravodajských informácií je aktuálna ofenzíva zo strany ruskej armády vnímaná ako rozhodujúca fáza konfliktu, pričom interno-komunikačné kampane ruských ozbrojených síl označujú túto letnú operáciu za finálnu fázu bojov.

Rusko čelí bezprecedentným personálnym stratám
Rozsah vojenských personálnych strát Ruska dosahuje podľa najnovšej správy amerického ministerstva obrany a spravodajských služieb nevídané rozmery. Ich odhady uvádzajú, že celkové ruské straty kolíšu medzi 900-tisíc až 1,3 milióna vojakov. Fatálne straty predstavujú približne 190-tisíc až 350-tisíc ruských vojakov.
Len od začiatku roka 2025 zaznamenali ruské vojská približne 80-tisíc úmrtí. Zvlášť dramatický je počet obetí od mája tohto roka, keď zomrelo približne 31-tisíc príslušníkov ruských ozbrojených síl, čo znamená jeden z najhorších mesačných výsledkov od začiatku konfliktu.
Pre porovnanie, straty ukrajinskej strany sú podľa dostupných analytických odhadov výrazne nižšie. Tento fakt je pripisovaný tradičným vojenským výhodám obrany oproti útočiacim jednotkám. Odhady amerických analytikov navyše korešpondujú s údajmi nezávislých svetových organizácií vrátane Centra pre strategické a medzinárodné štúdie a NATO.
Analytici: Úplná anexia Ukrajiny by Rusku pri súčasnom tempe trvala 89 rokov
Napriek dramatickému zvýšeniu aktivity analytické výpočty naznačujú, že súčasné ruské tempo je neudržateľné. Pri zachovaní intenzity obsadzovania územia by získanie plnej kontroly nad štyrmi oblasťami, ktoré Rusko deklarovalo ako anektované (Donecká, Luhanská, Záporožská a Chersonská), mohlo pokračovať najmenej do roku 2029.
V prípade hypotetického pokusu obsadiť celé ukrajinské územie sú tieto predpoklady ešte dramatickejšie. Úplná kontrola celej Ukrajiny by totiž podľa matematikov z analytického Inštitútu pre štúdium vojny trvala Ruskej federácii približne 89 rokov, ak by udržala súčasné každodenné tempo postupu.
Experti zároveň upozorňujú, že s nadchádzajúcim jesenným obdobím môže nastať výrazná zmena dynamiky konfliktu: daždivé a blatisté počasie v oblasti každoročne spomaľuje operácie, komplikuje zásobovanie a pohyb ťažkej vojenskej techniky. Súčasne ruská strana čelí dlhodobým personálnym aj logistickým problémom, aj keď priebežne pokračuje v náborovej kampani umocnenej finančnými stimulmi.
Pre Ukrajinu, ktorá bojuje s výrazne nižšími stratami ako útočník, však predstavuje výzvu zabezpečenie adekvátneho počtu vojakov na obrannej línii. Pri riešení tejto komplikácie by mali Ukrajine pomôcť aj oznámenia americkej administratívy prezidenta Donalda Trumpa o ďalšej pokračujúcej vojenskej podpore, vrátane významných dodávok moderných obranných systémov.