Slovensko stojí pred zásadnou otázkou regulácie sociálnych sietí, ktorá by mohla zásadne ovplyvniť nielen deti a mladistvých, ale aj širšiu spoločnosť. Vzhľadom na narastajúci výskyt kyberšikany a obavy zo škodlivých vplyvov online prostredia sa táto téma dostáva čoraz viac do popredia záujmu verejných inštitúcií a odborníkov.
Rozprava o regulácii online platforiem
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) avizovalo potrebu začať celospoločenskú diskusiu o nastavení hraníc využívania sociálnych sietí pre deti a dospievajúcich. Podľa najnovších zistení intenzita kyberšikany v tejto vekovej skupine rastie, zatiaľ čo výskyt tradičných foriem šikany mierne klesá. V reakcii na tieto trendy predsedníctvo ZMOS identifikovalo sociálne siete a streamovacie platformy ako hlavný priestor pre kybernetické útoky.
ZMOS navrhuje zvážiť, aby sociálne siete boli prístupné mladým ľuďom až po ukončení povinnej školskej dochádzky, respektíve od 16 rokov. Diskusiu o týchto opatreniach plánuje združenie otvoriť nielen na pripravovanom sneme, ale aj so zástupcami politických strán naprieč spektrom. Podstatnou požiadavkou je, aby sa tejto otázke venovala aj vláda, keďže ochrana detí a mladistvých v online prostredí má byť nadrezortnou témou a kľúčovou spoločenskou prioritou.

Prepojenie regulácie s podporou mladých
Odborníci upozorňujú, že snahy o reguláciu nesmú byť jednostranné a vnímané len ako systém zákazov. Riaditeľ organizácie IPčko zdôraznil potrebu vytvárať alternatívy, ktoré mladým ľuďom ponúknu možnosti naplniť ich potreby aj mimo digitálneho sveta. Medzi konkrétne návrhy patria kluby a bezpečné miesta určené pre voľnočasové aktivity, kde by mohli deti a dospievajúci realizovať svoje záujmy, sny a plány v bezpečnom prostredí.
Dôležitým aspektom podľa IPčka je aj neustále meniacim sa online svetom, ktorému dospelí často nerozumejú dostatočne rýchlo. Preto je potrebné zapájať do procesu prípravy regulácie nielen odborníkov, ale aj samotných mladých ľudí, aby sa opatrenia stali efektívnymi a zmysluplnými.
Slovensko sleduje Európu a hľadá vlastné riešenia
Podľa komisára pre deti sa Slovensko môže pridať k európskym krajinám, ktoré požadujú jednotnú reguláciu sociálnych sietí na celoeurópskej úrovni, a inšpirovať sa príkladmi zo zahraničia vrátane Francúzska. Apel na politických predstaviteľov zdôrazňuje potrebu neignorovať túto tému a venovať jej maximálnu pozornosť počas nadchádzajúcich rokovaní.
Konečné rozhodnutia o regulácii budú závisieť od výsledkov spoločenskej diskusie a konsenzu medzi odborníkmi, vládou a občianskou spoločnosťou. Nastavenie správneho balansu medzi ochranou detí a voľnosťou mladých v online priestore sa tak stáva jednou z najaktuálnejších tém súčasnosti pre slovenských zákonodarcov aj odborníkov na výchovu mládeže.