Microsoft pristupuje k ďalšej výraznej reštrukturalizácii, v dôsledku ktorej plánuje tento rok prepustiť približne 9 100 zamestnancov. Tento krok sa dotkne zhruba 4 percent celej pracovnej sily spoločnosti. Najviac postihnutou sa zdá byť herná divízia Microsoft Gaming, ktorá je známejšia pod značkou Xbox. Informovali o tom viaceré zahraničné médiá, vrátane The Verge a denníka The Seattle Times.
Najväčšie dopady pocítia herné štúdiá
Podľa dostupných informácií bude rušenie pracovných miest výrazne citeľné v konkrétnych herných tímoch a štúdiách. Agentúra Bloomberg už informovala o desiatich percentách pracovných miest zrušených vo firme King, vývojárovi populárnej mobilnej hry Candy Crush. To je približne 200 zamestnancov. Významné prepúšťanie potvrdzuje aj herné štúdio ZeniMax, ako aj Turn 10 Studios, známe vďaka populárnej pretekárskej sérii Forza Motorsport, kde príde o prácu viac ako 70 ľudí.
Zároveň Microsoft definitívne ruší vývoj dvoch očakávaných titulov, Perfect Dark a Everwild. Štúdio The Initiative, tvorca hry Perfect Dark, následkom týchto opatrení celkom končí. Tieto kroky sú súčasťou širšej stratégie, ktorou sa spoločnosť snaží optimalizovať svoje zdroje a sústrediť sa na perspektívnejšie smery podnikania.

Manažment odvoláva na udržateľnosť a efektivitu
Šéf Xboxu, Phil Spencer, vo svojej správe zamestnancom uviedol, že tieto rozhodnutia sú nevyhnutné pre budúcu prosperitu a rast hernej časti Microsoftu. Podľa neho je súčasné úspešné obdobie, keď Xbox eviduje rekordný počet hráčov aj herných titulov, výsledkom podobných odvážnych krokov uskutočnených v minulosti. Ohlásené opatrenia umožnia znížiť počet manažérskych vrstiev, čím by sa mala zlepšiť flexibilita a efektívnosť rozhodovania v tímoch. Spencer zároveň zdôraznil, že redukcia pracovných miest nie je dôsledkom nedostatku schopností alebo nasadenia zamestnancov, ale potreby prispôsobiť spoločnosť aktuálnym a budúcim podmienkam na trhu.
Microsoft už prisľúbil, že zamestnancom zasiahnutým prepúšťaním poskytne rozsiahlu podporu prostredníctvom odstupných a sprievodných opatrení v úplnom súlade s platnými lokálnymi zákonmi.
Masívne prepúšťanie – trend, ktorý trápi firmy po celom svete
Tieto najnovšie škrty v Microsofte sú ďalším dielom širšieho globálneho trendu veľkých prepúšťaní, ktorému čelia technologickí giganti a známe nadnárodné spoločnosti. Len v tomto roku Microsoft už oznámil počiatočné prepustenie vyše šesťtisíc ľudí, ku ktorému sa nedávno pridalo ďalších 305 zamestnancov v rámci júnových úprav. Celý rok tak zamestnanci firmy prežívajú obdobie neistôt a prepúšťaní, ktoré sa podpísali aj na morálke a spokojnosti jednotlivých tímov.
Len od januára bolo prepustených 1 900 pracovníkov z divízií Activision Blizzard a Xbox, v máji zase nasledovali zatvorenia celých herných štúdií. V júni prišlo o pracovné miesta tisíc zamestnancov v tímoch HoloLens a Azure. September bol opäť náročný, keď spoločnosť oznámila uvoľnenie ďalších 650 pracovníkov Xboxu v rámci reštrukturalizácie po dokončení akvizície Activision Blizzard.
Problém však zďaleka nekončí hranicami Microsoftu. Japonský technologický gigant Panasonic nedávno informoval, že plánuje prepustiť až 10-tisíc pracovníkov, teda okolo štyroch percent svojej globálnej pracovnej sily. Polovica týchto prepúšťaní prebehne v Japonsku, zvyšok vo svete. Spoločnosť tento krok vysvetľuje poklesom tržieb a ziskov, ako aj potrebou zefektívniť svoje fungovanie.
Obrovský dopad sa predpokladá aj na Slovensku
Obdobie veľkých prepúšťaní zasiahne aj Slovensko. Podľa aktuálnej Správy o finančnej stabilite z mája 2025 od Národnej banky Slovenska hrozí do konca roka 2027 na Slovensku strata až 230-tisíc pracovných miest. Pokiaľ by sa táto prognóza naplnila, išlo by o historicky najväčšie prepúšťanie v dejinách samostatnej Slovenskej republiky.
Hoci sú dnes štatistiky nezamestnanosti na rekordne nízkych úrovniach, NBS vo svojej štúdii vytvára pesimistické scenáre, v ktorých sa z dôvodu obchodných vojen medzi USA a Európskou úniou a oslabeniu globálneho dopytu nezamestnanosť na Slovensku vyšplhá na 11,5 percenta. Očakáva sa súčasne pokles hrubého domáceho produktu až o osem percent v prvom roku možnej krízy.
Národná banka Slovenska varuje, že zavedenie ciel na úrovni 25 percent medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou môže slovenskú ekonomiku pripraviť až o 2,7 percentuálneho bodu hospodárskeho rastu do roku 2027. Tieto clá by tak podľa odborníkov mohli mať závažný dosah na stabilitu pracovných miest a celkovú ekonomickú situáciu Slovenska.