Slovenskí pacienti by už čoskoro mohli ušetriť značné sumy v rámci zdravotníckych výkonov, konkrétne pri podávaní utlmujúcich injekcií, ktoré spríjemňujú a uľahčujú bolestivé zákroky. Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) tvrdí, že tieto injekcie by mali byť hradené zdravotnými poisťovňami, čím by sa odstránila aktuálna finančná záťaž pacientov s vážnymi diagnózami. Tento krok by mohol priniesť revolúciu v dostupnosti bezbolestných vyšetrení v krajine.
Potenciálna úspora stovák eur
Podľa odborníkov dnes pacienti musia siahnuť hlboko do svojich peňaženiek. V mnohých prípadoch platia stovky eur za sedatívne injekcie, ktoré zabezpečujú pohodlie a bezbolestnosť počas procedúr, akými sú napríklad kolonoskopie. SGS zdôrazňuje, že tento problém sa výrazne dotýka pacientov s chronickými ochoreniami, akým je aj Crohnova choroba, ktorí musia podstupovať vyšetrenia pravidelne.
Hoci Ministerstvo zdravotníctva SR schválilo túto formu úkonov ešte na jeseň minulého roka, zdravotné poisťovne stále tento výkon nehradí. Pacienti, ktorí si zvolia analgosedáciu alebo iné formy sedatívneho uspania, tak naďalej čelia vysokým nákladom. SGS tvrdí, že je načase, aby sa aj slovenské zdravotné poisťovne inšpirovali systémami v zahraničí, kde sú tieto výkony hradené ako štandardná súčasť zdravotnej starostlivosti.

Zdravotné poisťovne zatiaľ mlčia
Problém ostáva nevyriešený napriek verejným výzvam zo strany odborníkov. SGS opakovane apeluje na poisťovne, aby sa venovali tejto otázke a zaradili sedatívne injekcie do zoznamu hradených zdravotných výkonov. Tento problém sa týka všetkých troch hlavných poisťovní na Slovensku – Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Unionu a Dôvery.
V reakcii na túto situáciu SGS uvádza, že aktuálny stav považuje za neakceptovateľný, pretože mnohí pacienti pre finančné obmedzenia musia podstupovať bolestivé a nepríjemné zákroky bez akejkoľvek sedácie. Takýto prístup odborníci hodnotia ako krok späť v komforte a kvalite zdravotníckych služieb. Finančná záťaž navyše zasahuje aj tých najslabších, ktorí nemajú prostriedky na pokrytie týchto nákladov.
Dôležitý krok k riešeniu
Ak sa zdravotné poisťovne rozhodnú reagovať na túto výzvu, môžu výrazne zjednodušiť prístup k zdravotníckym výkonom a zároveň zlepšiť kvalitu starostlivosti o pacientov. Napriek tomu zatiaľ neexistuje jasný signál, či a kedy dôjde k zmenám. SGS však vníma aktuálny záujem verejnosti a politikov o túto otázku ako pozitívny krok v správnom smere. Pacienti stále dúfajú, že sa systém upraví a že analgosedácia sa stane bežnou a dostupnou praxou bez ďalších nákladov z ich strany.