Nový výskum prináša alarmujúce informácie, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie každého z nás. Objavy týkajúce sa takzvaných „večných chemikálií“, známych aj ako PFAS, ukazujú ich negatívny vplyv na ľudský organizmus a životné prostredie. Tieto látky, ktoré sú bežne prítomné vo vode a v produktoch dennej potreby, môžu pri dlhodobom pôsobení vážne poškodzovať mozgové bunky a zhoršovať pamäť.
Rizikové chemikálie v každodennom živote
PFAS sú syntetické látky, ktoré sa využívajú pre svoju vysokú odolnosť voči vode, mastnote a teplu. Tieto vlastnosti ich robia populárnymi v nepremokavom oblečení, riade s nepriľnavým povrchom a obaloch na jedlo. Paradoxne, tá istá odolnosť spôsobuje ich mimoriadnu trvácnosť v životnom prostredí. V prírode sa nerozkladajú, čo vedie k ich hromadeniu v pôde, vode a dokonca aj v ľudskom tele. Dlhodobá expozícia týmto chemikáliám vážne znepokojuje vedcov, najmä kvôli ich potenciálu narušiť mozgové funkcie.
Výskum odhalil negatívny vplyv na mozog
Vedci zo Šanghaja skúmali účinky PFAS na myšiach, ktorým sedem týždňov podávali 17 rôznych druhov týchto chemikálií. Koncentrácie boli podobné tým, ktoré sa nachádzajú vo vode z kontaminovaných lokalít. Výsledky ukázali, že niektoré z týchto látok, vrátane PFOS, sa dokázali hromadiť v mozgu vo vyšších koncentráciách ako v krvi, čo je obzvlášť znepokojujúce, pretože prešli hematoencefalickou bariérou.

Exponované myši vykazovali príznaky zhoršenej pamäti, zvýšenej úzkosti a zmien v správaní. Okrem toho sa ich aktivita znižovala, mali problémy so spoznávaním nových objektov a vyhýbali sa otvorenému priestoru. Mikroskopické analýzy ukázali poškodenie hipokampu, oblasti mozgu zodpovednej za pamäťové procesy.
Pomalá regulácia predstavuje problém
Štúdie naznačujú, že tieto látky môžu mať podobne negatívny dopad aj na ľudí. Napriek pribúdajúcim dôkazom a obavám vedcov je regulácia PFAS vo svete pomalá. Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) síce prijala nové limity na výskyt týchto chemikálií vo vode, ich implementácia sa však odložila až na rok 2031. Podľa vedcov takýto krok nereflektuje naliehavosť situácie a zdraviu ľudí by sa mala venovať vyššia priorita.
PFAS jednoznačne predstavujú komplexný problém. Ich rozšírenosť vo výrobkoch dennej potreby a vo vode poukazuje na potrebu prísnejších nariadení. Ochrana zdravia pred nebezpečnými chemikáliami si vyžaduje okamžité a koordinované kroky, ktoré však zatiaľ neboli plnohodnotne prijaté.