Slovenské potravinárske reťazce pripravujú zásadné zmeny v spôsobe balenia čerstvých produktov. Ministerstvo životného prostredia plánuje ukončiť éru bezplatných plastových obalov na ovocie, zeleninu a pekárenské výrobky. Tento krok je súčasťou širšej stratégie Európskej únie, ktorá má do konca dekády priniesť radikálnu redukciu jednorazových plastov.
Jednorazové plasty na Slovensku čaká transformácia
Ministerstvo analyzuje dva varianty regulácie používania tenkých plastových vrecúšok. Prvý predpokladá kompletnú náhradu existujúcich plastových obalov biologicky rozložiteľnými alternatívami. V druhom scenári by spotrebitelia za súčasné polyetylénové obaly platili povinný poplatok za každý jednotlivý kus. Obe možnosti sledujú cieľ výrazne znížiť plastový odpad a podporiť ekologické praktiky v maloobchode.
Obchodné siete v krajine upozorňujú na potrebu jednotného legislatívneho rámca, ktorý by zabránil narušeniu konkurenčného trhu. Sektor preto očakáva včasné uverejnenie právnej normy, ktorá by stanovovala jasné podmienky pre všetkých predajcov. Napriek očakávanému nesúhlasu zo strany niektorých zákazníkov odborníci zdôrazňujú, že plánované opatrenia výrazne prispejú k redukcii plastového znečistenia.

Zahraničné modely ako inšpirácia
Skúsenosti z iných členských krajín Európskej únie naznačujú životaschopnosť viacerých alternatív. V Chorvátsku sa spotrebitelia od začiatku tohto roka musia za každé plastové vrecúško priplatiť sumou minimálne jeden cent. Toto opatrenie sa vzťahuje nielen na obaly na ovocie a zeleninu, ale aj na tenké fólie pre mäsové produkty. Rakúsko sa naopak rozhodlo pre úplnú elimináciu polyetylénových obalov, pričom uprednostnilo biodegradovateľné riešenia s jednotkovou cenou približne tri centy. Rakúski zákazníci čoraz častejšie používajú vlastné opakovane použiteľné vrecká alebo nádoby.
Slovensko má v zmysle harmonogramu Európskej komisie novú legislatívu implementovať najneskôr do polovice roku 2026. Očakáva sa, že zavedenie poplatkov alebo využívanie ekologických alternatív vyvolá počiatočné nepochopenie zo strany verejnosti. Dlhodobý prínos v podobe čistejšieho životného prostredia je však podľa analytikov nepopierateľný.
Rozsiahlejšia európska stratégia proti plastovému odpadu
Tieto pripravované kroky sú iba začiatkom komplexného plánu Európskej únie na elimináciu jednorazových plastov. Napríklad v gastronómii sa významne obmedzí používanie minibalení džemov, masla či jednorazových plastových obalov. Kozmetický priemysel čakajú zmeny v oblasti hotelových balení hygienických produktov ako šampóny či telové gély, zatiaľ čo potravinárske reťazce budú musieť upustiť od balenia niektorých druhov zeleniny do plastových fólií.
Členské štáty, vrátane Slovenska, majú uvedené opatrenia implementovať do roku 2030. Domáci maloobchodný sektor a spotrebitelia tak musia rátať s postupnou transformáciou zaužívaných nákumných návykov. Tieto zmeny sú však nevyhnutné pre udržateľnosť životného prostredia a zníženie obrovského množstva plastového odpadu.