Slovensko pristúpilo k testovaniu nového systému dopravného značenia, ktorý má za cieľ zlepšiť priepustnosť križovatiek a znížiť dopravné zápchy. Inovatívne riešenie spočíva v zavedení zelenej šípky pri semaforoch, ktorá umožní odbočenie vpravo počas červeného signálu za presne stanovených podmienok. Pilotný projekt v Bratislavskom samosprávnom kraji priniesol sľubné výsledky.
Znižovanie zápch aj pokuty za nedodržanie pravidiel
Systém bol pilotne nasadený v obci Slovenský Grob, kde sa používateľom ponúkla možnosť odbočiť doprava na červenú po splnení stanovených pravidiel. Povinnosťou vodiča je úplne zastaviť vozidlo pred hranicou križovatky, dôkladne skontrolovať situáciu a presvedčiť sa, že neohrozí chodcov, cyklistov alebo iných účastníkov cestnej premávky. Odbočenie je možné len z jazdného pruhu označeného prídavnou zelenou šípkou, čo zvyšuje bezpečnostné požiadavky na vodičov.
Nedodržanie pravidiel je klasifikované ako závažné porušenie dopravných predpisov s hrozbou pokuty až 300 eur. Policajný zbor pripomína, že zelená šípka funguje prakticky ako značka „Stop“, čo znamená, že zastavenie je absolútnou nevyhnutnosťou. Porušenie tohto pravidla alebo ohrozenie iných môže mať vážne dôsledky.

Investícia do plynulejšej dopravy a podpory podnikania
Z ekonomického hľadiska tento systém prináša potenciál na zvýšenie efektivity dopravy. Skrátenie čakacieho času na križovatkách sa premieta do úspory pohonných hmôt, zníženia environmentálnej záťaže a vyššej produktivity, čo môže byť prínosné najmä pre podnikateľov a logistické spoločnosti. Pilotné údaje z Bratislavského kraja preukázali pozitívny vplyv na dĺžku kolón, najmä počas ranných a popoludňajších špičiek.
Región hodnotí skúšobnú fázu ako úspešnú a odporúča rozšírenie zelenej šípky na ďalšie lokality. Podľa odborníkov však bude implementácia závisieť od technických parametrov jednotlivých križovatiek a pripravenosti vodičov na tento nový prvok v doprave.
Postupné rozširovanie a vyhodnocovanie efektívnosti
Ministerstvo dopravy aktuálne zvažuje možnosti aplikácie systému v širšom meradle. Zavádzanie zelenej šípky bude realizované postupne, pričom získané dáta z pilotného projektu pomôžu identifikovať prípadné nedostatky a optimalizovať jej využitie. Cieľom je vytvoriť efektívne dopravné riešenie, ktoré zlepší priepustnosť mestských aglomerácií a zníži tlak na existujúcu dopravnú infraštruktúru.
Pripravenosť vodičov a ich schopnosť rešpektovať ustanovené pravidlá však zostávajú kľúčovými aspektmi úspechu. Ak sa pozitívne výsledky potvrdia, systém by mohol byť postupne implementovaný na celom území Slovenska, čím by sa dosiahlo celkové zlepšenie dopravnej situácie a kvality života obyvateľov v mestských oblastiach.