Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri na Slovensku budú už od januára 2026 dostávať jasnejšie a realistickejšie informácie o svojich budúcich dôchodkoch. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaviedlo novú legislatívu, ktorou upravuje obsah a formu výpisov z osobných dôchodkových účtov. Zmena, ktorá bola oficiálne zverejnená v Zbierke zákonov 3. júla 2025, má priniesť vyššiu informovanosť a transparentnosť pre všetkých sporiteľov.
Tri scenáre výpočtu dôchodku
Od začiatku roka 2026 budú výpisy z dôchodkových účtov po prvýkrát obsahovať tri prognózy možnej výšky dôchodku – pesimistickú, základnú a optimistickú. Odhady budú spracované na základe presných údajov, akými sú aktuálny stav účtu sporiteľa, vek, očakávaný dôchodkový vek, miera inflácie, predpokladaný rast príjmov či rizikovosť investičných fondov, ktoré si sporiteľ zvolil. Cieľom tohto kroku je umožniť sporiteľom dozvedieť sa, ako realisticky môžu vyzerať ich príjmy v dôchodku, čo im zároveň pomôže upraviť vlastnú investičnú stratégiu alebo navýšiť výšku dobrovoľných príspevkov.
Elektronická forma výpisov bude obsahovať interaktívne prvky, ako hypertextové odkazy, ktoré detailnejšie vysvetlia použité odborné pojmy alebo ponúknu podrobnejšie výpočty jednotlivých scenárov. Zmenou prechádza aj samotný spôsob určovania očakávaného dôchodkového veku. Pre sporiteľov do 50 rokov sa výpočty budú opierať o všeobecný dôchodkový vek podľa roka narodenia. Avšak u sporiteľov nad 50 rokov budú informácie čerpané z aktuálnej evidencie Sociálnej poisťovne. Nový výpočet nezohľadní faktory ako počet detí alebo prácu v ťažkých profesiách, čím sa zabezpečí jednotný štandard.

Osobitné opatrenia pre starších sporiteľov
Zavádza sa aj novinka pre sporiteľov vo veku 55 rokov a starších. Tí dostanú špeciálny dokument „informáciu o dôchodkoch“, ktorý bude obsahovať detailnejšie údaje o očakávaných príjmoch. Tento dokument dostanú automaticky dvakrát počas svojho poistenia – v roku, kedy dosiahnu 55 rokov, a rok pred tým, ako dosiahnu dôchodkový vek. Výnimkou budú len sporitelia s nulovým stavom účtu alebo tí, ktorí už začali dôchodok poberať.
Ďalším významným opatrením je prechodné obdobie pre sporiteľov narodených v roku 1971 a skôr, ktoré potrvá do konca roka 2028. Počas tohto obdobia sa použijú špeciálne algoritmy, ktoré zohľadnia projekcie celoživotných dôchodkov tak, aby sa zohľadnila špecifická pozícia týchto poistencov v systéme. Tieto úpravy zároveň nahrádzajú staršie vyhlášky z rokov 2020 a 2023, čím sa legislatíva pre dôchodkový systém stáva jednoznačnejšou a efektívnejšou.
Dodatočné prognózy a širšia reforma
Výpisy budú môcť obsahovať aj alternatívne scenáre, ktoré sporiteľom ukážu, ako môžu ich rozhodnutia zvýšiť budúci dôchodok. Tieto prognózy môžu zahrnúť napríklad varianty s vyšším sporením cez dobrovoľné príspevky alebo agresívnejšiu zmenu investičnej stratégie. Priestor na zlepšenie výpočtov je veľký, keďže dôchodkový systém na Slovensku čelí viacerým výzvam, ako je starnutie populácie a s tým spojené zvyšujúce sa výdavky na penzie.
Celkovo sa tak reforma snaží zvýšiť nielen kvalitu poskytovaných informácií, ale aj motivovať sporiteľov k aktívnejšiemu prístupu k svojmu dôchodkovému zabezpečeniu. Pre sporiteľov ide o príležitosť lepšie pochopiť svoju finančnú budúcnosť a ovplyvniť jej vývoj už dnes.