Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozorňuje spotrebiteľov, aby si dávali väčší pozor pri objednávaní dovolenkových zájazdov z internetu. V poslednom období nastal výrazný nárast podvodného predaja zájazdov, ktoré majú na svedomí nedôveryhodné alebo dokonca neexistujúce cestovné kancelárie. Ak chcete svoju dovolenku stráviť bez komplikácií a nečakaných strát, dbajte na overovanie poskytovateľov.
Závažné podvody pri predaji zájazdov pribúdajú
Inšpekcia varuje pred množstvom webových stránok, ktoré využívajú slovenskú doménu (.sk) a slovenský jazyk, ale za ktorými v skutočnosti často stoja zahraničné alebo kompletne falošné subjekty. Typickým znakom podvodných cestovných agentúr je chýbajúce alebo neplatné IČO a absencia povinného zabezpečenia ochrany pre prípad úpadku. Niektoré uvedú aj falošné certifikáty, ktoré vyzerajú dôveryhodne, avšak sú úplne vymyslené.
Spotrebitelia často naletia na lákavé ceny zájazdov, ktoré sú výrazne nižšie než štandardné trhové ceny. Lákadlom môžu byť tiež atraktívne destinácie a exkluzívne ponuky, ktoré inde nenájdete. Keď sa však spotrebitelia rozhodnú využiť služby takýchto webov, býva už neskoro. Podvodní predajcovia totiž v krátkom čase svoje stránky odstavia, pričom spotrebitelia prídu o uhradené peniaze bez akejkoľvek možnosti ich vrátenia.

Podozrivé stránky zneužívajú renomované značky aj sociálne siete
SOI identifikovala niekoľko konkrétnych webov, ktoré považuje za rizikové. Na zozname podozrivých stránok sa objavili napríklad domény oddychuj.sk, hotelbeds.sk, travelsk.sk, travelgo.sk, kmaideme.sk, dovolenkaprimori.sk, tourpack.sk, suntours.sk, travelokno.sk, travelcom.sk a ďalšie. Tieto weby nemajú platnú registráciu, prípadne neoprávnene využívajú cudziu značku, aby pôsobili dôveryhodnejšie.
Okrem webových stránok inšpekcia upozorňuje aj na stále populárnejší predaj zájazdov cez sociálne siete, najmä Facebook. Aj keď renomované cestovné kancelárie sociálne média pravidelne využívajú na propagáciu svojich služieb, seriózni predajcovia vždy ponúkajú transparentné informácie o umiestnení svojich oficiálnych obchodných priestorov či online predajných miest. Pri podvodných profiloch predávajúci často komunikuje so spotrebiteľmi iba prostredníctvom správ alebo telefonicky, pričom vyžaduje platby vopred bez riadnej zmluvy a relevantných informácií.
Spotrebitelia by mali nakupovať dovolenky opatrne
SOI odporúča všetkým záujemcom o kúpu dovolenky, aby si ešte pred úhradou preverili registráciu predávajúceho v oficiálnych slovenských registroch – predovšetkým v obchodnom a živnostenskom registri. Dôležité je overiť, či predávajúci má vôbec oprávnenie prevádzkovať cestovnú kanceláriu alebo agentúru. Tiež je nutné skontrolovať, či cestovná kancelária poskytuje stanovenú ochranu pre prípad vlastného úpadku a má platný certifikát vydaný oprávnenou inštitúciou.
Ak vzniknú pochybnosti, spotrebitelia sa môžu obrátiť priamo na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá disponuje zoznamom všetkých legálnych cestovných kancelárií registrovaných na Slovensku. V prípade, že kupujúci narazia na stránku, ktorá budí podozrenie, mali by situáciu oznámiť na políciu a podať prípadný podnet pre začatie trestného konania.
Najlepšie je dovolenkové pobyty objednávať len u zavedených a overených cestovných kancelárií, čím sa výrazne zníži riziko podvodu a problémov pri platbách či službách spojených s kúpou zájazdu.