Od roku 2027 čaká slovenské domácnosti nová finančná záťaž v podobe emisných povoleniek, ktoré Európska únia zavádza ako súčasť klimatického balíka Green Deal. Tento nástroj má motivovať domácnosti a firmy k ekologickejším alternatívam, no zároveň vyvoláva očakávania výrazného nárastu životných nákladov, hlavne v oblastiach dopravy a vykurovania. Zmeny tak môžu zasiahnuť najmä domácnosti s vyššou spotrebou energií.
Drahšie bývanie aj pohonné hmoty
Podľa analýzy sa ročné výdavky priemerných domácností v Európskej únii môžu zvýšiť o stovky až tisíce eur. Pre české domácnosti sa predpokladá navýšenie o približne 83-tisíc českých korún, čo je 3 300 eur, pričom rovnaký scenár možno očakávať aj na Slovensku. Na finálnu sumu bude mať vplyv kombinácia vyšších cien pohonných hmôt, nákladov na vykurovanie a inflácie.
Zdraženie pohonných hmôt by mohlo priemerne predstavovať nárast ceny na 2,13 eura za liter, oproti súčasným 1,37 eura. Výrazný nárast by sa dotkol aj nákladov na vykurovanie fosílnymi palivami, pri ktorých sú odhady priemerne na úrovni približne 1 785 eur ročne pre rodinné domy. Celkový nárast by navyše ovplyvnili sekundárne efekty, ako inflácia, predpokladaná na úrovni 21-tisíc korún pre české domácnosti, čo je zhruba 850 eur.

Príprava na budúcnosť
Emisné povolenky sú navrhnuté tak, aby mali dostatočnú cenu, ktorá bude domácnosti a firmy motivovať k ekologickejším riešeniam. Analýzy upozorňujú, že cena povolenky by mala do roku 2030 prekročiť hranicu 260 eur, aby bolo možné dosiahnuť dekarbonizačné ciele Európskej únie. Aktuálne odhady a termínové kontrakty na burzách však naznačujú, že ceny môžu rásť ešte rýchlejšie, čo zvyšuje riziko pre rozpočty domácností.
Nový systém emisných povoleniek pritom zasiahne priamo spotrebu pohonných hmôt a vykurovania v domácnostiach, čím sa odlišuje od doterajšieho systému, ktorý bol zameraný na veľké priemyselné podniky. Slovenské domácnosti, predovšetkým tie na vidieku a v starších budovách, sa ocitnú pod najväčším finančným tlakom. Očakáva sa, že domácnosti, ktoré už teraz bojujú s energetickou chudobou, budú zdraženie pociťovať oveľa intenzívnejšie.
Dôsledky pre Slovensko
Zraniteľné skupiny na Slovensku, vrátane tých, ktoré žijú v energeticky neefektívnych domoch, sa môžu ocitnúť v situácii, keď nebudú schopné pokryť svoje základné energetické potreby. Až 7 % slovenských domácností si už teraz nedokáže dovoliť dostatočné vykurovanie, pričom ďalších viac ako 10 % trpí dopravnou chudobou, pretože sú odkázané na automobily a výdavky na dopravu im tvoria neúmernú časť ich príjmov.
Hoci cieľom emisných povoleniek je znížiť uhlíkovú stopu Európy a prispieť k ochrane klímy, ich zavedenie prináša otázku, či nízkopríjmové domácnosti zvládnu túto finančnú záťaž. Bez kompenzačných opatrení alebo podpory vo forme zatepľovacích projektov a rozvoja verejnej dopravy hrozí, že sociálne rozdiely na Slovensku sa ešte viac prehĺbia.