Slovenská ekonomika v roku 2025 čelí dlhodobejšiemu spomaleniu. Kombinácia viacerých faktorov ovplyvňuje správanie spotrebiteľov aj celkový vývoj maloobchodu. Zvyšujúce sa ceny, konsolidačné opatrenia vlády a vyššie dane vedú k výraznému obmedzeniu spotrebiteľských výdavkov a citeľnému poklesu tržieb naprieč viacerými segmentmi trhu.
Spotrebitelia šetria, tržby klesajú
Začiatkom roka došlo k citeľnému zníženiu spotreby slovenských domácností. Dôvodom bola najmä zmena legislatívy, ktorá od 1. januára priniesla zvýšenie DPH. Mnohí občania preto uskutočnili väčšie nákupy ešte v závere uplynulého roka, pričom išlo najmä o elektroniku, nábytok a stavebné materiály. V roku 2024 tak dokázali usporiť, keďže sa chceli vyhnúť nárastu cien.
Aktuálne dáta naznačujú pokles spotrebiteľskej aktivity. Oproti minulému roku Slováci nakupujú menej takmer vo všetkých oblastiach obchodu. Najviac zasiahnuté sú hypermarkety a supermarkety, kde tržby vo februári 2025 klesli o 0,4 percenta a v marci dokonca o 4,5 percenta. Negatívny trend sa prejavuje aj u internetových predajcov, ktorí čelia rovnakému poklesu záujmu zákazníkov.

Niektoré segmenty rastú napriek kríze
Zaujímavým zistením je, že nie všetky oblasti maloobchodu zaznamenali pokles. Drogérie, predajne s odevom a obuvou vykazujú opačný trend ako potravinárstvo. Za február 2025 tržby v týchto odvetviach vzrástli o 5,3 percenta a v marci až o 6,4 percenta. Štatistiky Štatistického úradu Slovenskej republiky potvrdzujú, že v čase šetrenia sú spotrebitelia ochotní minúť na drobnosti, ktoré im zlepšia životný komfort, hoci na bežnú spotrebu utrácajú menej.
Vyššie dane a nižšie príjmy tlačia ekonomiku nadol
Experti sa zhodujú, že spomalenie ekonomiky bude pokračovať. Hlavnými príčinami sú fiškálne konsolidačné opatrenia sprevádzané zvýšením DPH a zavedením transakčnej dane. K tomu sa pridáva zníženie daňového bonusu na deti, čo si Slováci rýchlo všimli na svojich čistých príjmoch. Kombinácia klesajúcich tržieb a vyšších daní spôsobila, že domácnosti sú opatrnejšie pri míňaní. Analytici predpokladajú, že korekcia spotreby sa ešte prehĺbi a spotrebiteľská dôvera zostane utlmená aj v nasledujúcich mesiacoch.
Očakávania v oblasti rastu sú momentálne slabé. Domácnosti v obavách zo zhoršenia vlastnej finančnej situácie uprednostňujú šetrenie pred nákupmi. Slovenská ekonomika tak pravdepodobne zotrvá v útlme dlhšie, kým sa neobnoví dôvera spotrebiteľov a nezačnú opätovne rásť reálne príjmy.