Americkí zákonodarcovia požiadali ministerstvo obchodu o prešetrenie výrobcu smartfónov OnePlus. Dôvodom sú vážne obavy, že telefóny tejto značky, predávané na území Spojených štátov, neoprávnene zhromažďujú citlivé údaje používateľov a následne ich bez jasného súhlasu odosielajú na servery v Číne. Informáciu zverejnil technologický server Android Authority s odvolaním sa na Reuters.
Telefóny OnePlus údajne zbierajú citlivé dáta
Konkrétne podozrenia vychádzajú z nezávislej analýzy poskytnutej nemenovanou firmou Snemovni reprezentantov USA. Analýza tvrdí, že zariadenia OnePlus sú schopné zbierať a automaticky, bez explicitného súhlasu používateľa, prenášať do Číny citlivé osobné informácie vrátane snímok obrazovky. Tieto dáta môžu obsahovať súkromné správy, prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva, heslá, fotografie, polohu aj ďalšie citlivé informácie osobnej povahy, ktorých vynesenie môže viesť k podvodom, krádeži identity alebo dokonca vydieraniu.
Zákonodarcovia preto požadujú od ministerstva obchodu detailné vyšetrovanie prostredníctvom federálneho programu pre informačné a komunikačné technológie. Cieľom je zistiť, aké presne dáta OnePlus od používateľov telefonicky zhromažďuje, či k ich prenosu skutočne dochádza bez povolenia a v akom rozsahu táto prax ohrozuje bezpečnosť amerických občanov. Telefóny OnePlus sú totiž voľne dostupné u významných predajcov, ako sú Best Buy či Amazon, a oficiálne ich podporujú veľkí americkí mobilní operátori T-Mobile a Verizon. Spoločnosť OnePlus sa k spomínaným zisteniam zatiaľ verejne nevyjadrila.

Zákonodarcovia vidia riziko pre národnú bezpečnosť
O vyšetrovanie sa zasluhujú John Moolenaar, republikánsky predseda výboru pre záležitosti týkajúce sa Číny, a demokratický člen komisie Raja Krishnamoorthi. Obaja politici vo svojom liste ministerstvu upozorňujú, že problém ochrany používateľských dát presahuje súkromie jednotlivcov a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo národno-bezpečnostného charakteru. Možnosť neoprávnene zbierať a monitorovať komunikáciu na diaľku podľa zákonodarcov totiž otvorene naznačuje riziko cielenej špionáže zo strany Číny na amerických občanoch, podnikateľoch či dokonca vládnych zamestnancoch.
V apríli 2025 Spojené štáty už prijali sprísnené nariadenia týkajúce sa prenosu používateľských dát na čínske servery, označujúc takéto aktivity za závažnú bezpečnostnú hrozbu. Americké ministerstvo spravodlivosti od tej doby výrazne obmedzilo viaceré dátové transakcie s Čínou a ďalšími rizikovými krajinami.
Dôsledky pre používateľov a trh môžu byť vážne
Ak vyšetrovanie potvrdí zhromažďovanie a neoprávnený presun dát do Číny, bude to mať výrazný dopad na pozíciu značky OnePlus na americkom trhu. Podobné prípady v minulosti viedli americkú vládu k tvrdým opatreniam, medzi ktoré patria obchodné zákazy, vysoké pokuty a sťaženie prístupu k americkému spotrebiteľovi.
Pre bežného používateľa značky však hrozí ešte konkrétnejšie nebezpečenstvo – od možného ohrozenia súkromia, cez krádež a zneužitie identity, až po reálne riziko vydierania na základe údajov získaných z telefónov. Do vyriešenia aktuálne vznesených obvinení tak budú spotrebitelia používať produkty OnePlus s oveľa vyššou dávkou opatrnosti.
Nové okolnosti prichádzajú vo veľmi citlivom období americko-čínskych vzťahov, ktoré sú už dlhodobo napäté. Na pozadí pretrvávajúcej obchodnej vojny medzi oboma veľmocami a vzájomných sankcií môže táto kauza výrazne ovplyvniť ďalšie smerovanie technologického trhu oboch krajín. Nedávne informácie pritom naznačujú pokus o zmiernenie ekonomického napätia prostredníctvom novej dohody medzi Washingtonom a Pekingom. Je otázne, aký dojem zanechá momentálna situácia a dianie okolo OnePlus na ďalšom vývoji týchto rozhovorov.