V Česku aktuálne narastá počet prípadov podvodného získania prístupu k účtom na WhatsApp, pri ktorých sú poškodení používatelia pripravovaní o peniaze cez dôveryhodne vyzerajúce správy. Útoky využívajú presvedčivé správy posielané v mene priateľov, známych alebo rodinných príslušníkov, čo útočníkom umožňuje vyťažiť maximum z nedostatočnej obozretnosti používateľov.
Nový typ podvodu cez WhatsApp sa rýchlo rozširuje
Česká polícia nedávno zaznamenala desiatky obetí podvodov, ktoré sa odohrávajú cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp. Podvodná schéma zvyčajne začína správou zaslanou obeti z účtu jej skutočného kontaktu, ktorý už podvodník v minulosti ovládol. Táto správa obsahuje odkaz na údajnú online súťaž a prosbu o poskytnutie telefónneho čísla či zaslanie potvrdenia cez zaslaný overovací kód. Ak obeť postupuje podľa inštrukcií, dáva tak útočníkom prístup k vlastnému účtu WhatsApp.
Podvodníci po získaní prístupu k účtu následne rozosielajú ďalšie klamlivé správy v mene novej obete jej vlastným kontaktom. Typickým znakom správ od podvodníkov je žiadosť o požičanie menších finančných obnosov, najčastejšie vo výške od 50 do 200 eur. Správy sú často formulované veľmi naliehavo a obsahujú prísľub skorého vrátenia peňazí, najčastejšie hneď ďalší deň.

Podľa českej polície sa prípady podvodu objavili už po celom území Česka a vzhľadom na dobu a efektívnosť tejto taktiky existuje vážny predpoklad, že čoskoro postihne aj Slovensko. Na rozdiel od tradičných typov online podvodov, akými sú email či SMS správy, sú práve populárne komunikačné aplikácie pre podvodníkov atraktívnejšie, keďže sú považované za dôveryhodné, a preto ľahšie zavádzajú používateľov.
Polícia a experti upozorňujú na dôležitosť preventívnej obozretnosti
Bezpečnostní odborníci spolu s políciou apelujú na verejnosť, aby bola oveľa obozretnejšia pri akejkoľvek digitálnej komunikácii. Akákoľvek nečakaná a naliehavá žiadosť o peniaze by mala automaticky vyvolať ostražitosť. Odporúčané je takéto žiadosti overovať priamo cez telefonický hovor, čím sa zabezpečí potvrdenie identity žiadateľa a autentickosti samotnej prosby.
Polícia zároveň zdôrazňuje dôležitosť dôslednej digitálnej hygieny, najmä nikdy nekonať podľa inštrukcií z neznámych odkazov ani neposkytovať overovacie kódy neprevereným stránkam či aplikáciám. Ignorovanie tohto pravidla totiž môže spôsobiť stratu kontroly nad účtom a následnú možnosť vystaviť osobné údaje priamemu zneužitiu – či už ďalšiemu šíreniu podvodu, alebo dokonca možnému vydieraniu obete.
Návratnosť peňazí je nízka, okamžité prevody komplikujú záchranu peňazí
Znepokojujúcou skutočnosťou tohto podvodu je veľmi nízka pravdepodobnosť návratu odcudzených financií späť k obetiam. Rýchle transakcie, ktoré sa dnes bežne využívajú medzi bankovými inštitúciami po celej Európe, umožnia podvodníkom prijať odoslané platby v priebehu niekoľkých sekúnd. Odvolanie takejto okamžitej transakcie je potom mimoriadne zložité, takmer nemožné po spracovaní platby.
Polícia upozorňuje, že ďalším závažným faktorom komplikujúcim vrátenie peňazí späť majiteľom účtu je to, že finančné prostriedky väčšinou končia na zahraničných účtoch. V prípade podozrenia na zneužitie účtu či odcudzenia financií by preto obete mali bezodkladne kontaktovať bezpečnostné úrady, keďže rýchlosť reakcie zvyšuje nádej na zachovanie časti prostriedkov alebo aspoň minimalizáciu škôd.