Krajiny zvyšujú výdavky na zbrojenie, technologické firmy inkasujú miliardy
Výrazný nárast investícií do vojenských technológií v posledných rokoch mení globálnu dynamiku obranného priemyslu. Od roku 2021 do 2023 smerovalo až 100 miliárd dolárov rizikového kapitálu do amerických startupov vyvíjajúcich moderné vojenské technológie. Hnacím motorom týchto výdavkov je narastajúca snaha štátov posilniť svoju obranyschopnosť a získať strategickú výhodu s využitím najnovších technológií, medzi nimi aj autonómne bojové drony, ktoré už dnes zasahujú do ozbrojených konfliktov.
Napriek rýchlemu technologickému vývoju je ťažké predvídať, ako sa budú vojny v blízkej budúcnosti viesť. Niektoré krajiny už však majú jasnú víziu – medzi nimi aj Francúzsko, ktoré stavia silno na robotizácii armády.

Francúzsko urýchľuje nasadenie vojenských robotov
Francúzsko pod vedením generála Bruna Baratza prijalo cielený program na integráciu robotických systémov do armády. Ambicióznym plánom je, aby už v roku 2028 stáli v prvej línii roboty určené na podporu bojových operácií. Generál Baratz má prevziať velenie inovatívnych bojových programov, ktorých hlavným znakom bude rozšírené využitie strojov namiesto tradičných ľudských jednotiek. V rámci výskumných a vývojových aktivít prebiehajúcich pri Paríži sa deklarovala snaha, že do troch rokov by mala krajina disponovať funkčnými pozemnými robotmi pripravenými na operatívne nasadenie.
Program sa zameriava hlavne na špeciálne konštruované pozemné roboty, ktoré môžu slúžiť v teréne. Cieľom je, aby tieto technológie do roku 2040 významne zvýšili schopnosti celej francúzskej armády.
Prvé úspešné testy aj nové technologické výzvy
Najnovšie testovanie robotických platforiem vo Francúzsku zaznamenalo významné úspechy. Do potvrdenia funkčnosti robotov sa zapojili vojaci, vývojári, vedci aj zástupcovia obranných firiem. Nové roboty sú vybavené nohami, kolesami i pásmi, aby dokázali efektívne prekonávať rôzne prekážky a vyhýbať sa nástrahám na bojisku. Armáda si už v roku 2021 stanovila cieľ zaradiť túto technológiu do výzbroje a postupuje k nemu systematicky, aj keď opatrným tempom.
Roboty preukázali svoju aktuálnu užitočnosť ako podpora ochrany jednotiek. V ďalších etapách vývoja sa bude testovať ich správanie v blízkom kontakte s nepriateľom. Prioritou konštruktérov je zabezpečiť, aby strojové jednotky zjednodušili prácu vojakom a neobmedzovali plynulosť bojových akcií.
Existujú však aj výrazné technické prekážky. Súčasné prototypy zatiaľ nezvládajú spoľahlivú navigáciu v náročných terénoch bez asistencie leteckých dronov, ktoré ich riadia a navádzajú. Francúzska armáda tak pred sebou vidí potrebu ďalšieho vývoja, ktorý by pomohol zabezpečiť samostatnosť robotov v reálnych podmienkach nasadenia.
Silné ambície, dlhodobé ciele
Obranný priemysel vo Francúzsku aj v ďalších vyspelých krajinách zažíva obdobie intenzívnych investícií a technologickej transformácie. Ambície sú vysoké – už počas nasledujúcich rokov má byť pripravená generácia pozemných robotov, ktoré posunú efektivitu i bezpečnosť ozbrojených síl na novú úroveň. Do roku 2040 sa očakáva, že integrácia robotických systémov významne posilní celkovú obranyschopnosť krajiny.
Príprava technológií novej generácie v spojení s vysokým objemom investícií vytvára z Francúzska priekopníka v oblasti vojenskej robotiky v Európe aj vo svetovom meradle. Očakáva sa, že tieto pokroky ovplyvnia nielen domáci obranný priemysel, ale aj globálnu štruktúru bezpečnosti a spôsob vedenia budúcich konfliktov.