V sobotu nadránom zasiahla ukrajinské mesto Charkov najrozsiahlejšia vojenská eskalácia od vypuknutia ruskej invázie. Intenzívny útok popoludní potvrdil primátor Ihor Terechov, pričom nahlásil najmenej troch mŕtvych a ďalších 17 zranených. Obyvatelia mesta boli vystavení kombinácii iránskych bezpilotných lietadiel Sháhid, riadených rakiet a kĺzavých bômb.
Podľa údajov primátora bolo počas jednej a pol hodiny zaznamenaných vyše 40 explózií. Útok poškodil aj obytnú infraštruktúru: tri výškové bytové budovy boli zasiahnuté, pričom jedna bola úplne zničená požiarom. Podať pomocnú ruku sa podarilo v poslednej chvíli jednej žene, ktorú vytiahli spod trosiek.
Ruské útoky naprieč krajinou eskalujú
Charkov nebol jediný, kto pocítil tvrdý zásah ruskej odvety. Mesto Cherson na juhu Ukrajiny prišlo počas raketového útoku o ďalších dvoch civilistov. V meste Luck, nachádzajúcom sa bližšie k poľským hraniciam, záchranári našli mladú ženu, ktorá neprežila predchádzajúci útok. Ruské vojenské údery sa v priebehu piatku rozšírili na deväť ukrajinských regiónov vrátane Kyjeva, Ľvova, Sumy a Černihiva. Celkovo bolo vypálených viac ako 400 bezpilotných lietadiel a 40 rakiet, čím vznikli rozsiahle materiálne škody a strata na životoch civilných i záchranných pracovníkov. V kyjevskej metropole v dôsledku zásahu zomreli traja hasiči bojujúci s následkami bombardovania.

Vláda prezidenta Volodymyra Zelenského však naďalej deklaruje, že Ukrajinci ostávajú v boji o svoje územie „maximálne odhodlaní“. Napriek situácii plnej neistoty udržujú obyvatelia v hlavných mestách ako Kyjev vysokú morálku a prejavujú dôveru v ozbrojené sily krajiny.
Vzájomná eskalácia po operácii Pavúčia sieť
Intenzívne útoky Ruska sú považované za priamu vojenskú odpoveď na úspešnú operáciu ukrajinských ozbrojených síl, nazvanú „Pavúčia sieť“. V dňoch predchádzajúcich masívnemu bombardovaniu sa podľa ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU uskutočnil odvážny dronový útok, pri ktorom bolo zničených alebo poškodených viac ako 40 ruských vojenských lietadiel na štyroch strategických základniach hlboko v ruskom vnútrozemí. Tieto bezpilotné útoky boli vykonané počas nepozorovanej prepravy dronov v špeciálnych drevených boxoch na nákladných vozidlách, pričom vodiči o týchto operáciách nemali žiadne povedomie.
Úspech dronovej kampane vyvolal pobúrenie v Kremli, kde ruský prezident Vladimir Putin označil tento krok za teroristický čin zo strany Ukrajiny a prisľúbil tvrdú odvetu. Niektorí komentátori v Rusku dokonca začali otvorene hovoriť o možnom použití strategických zbraní, čím len zvýšili napätie. Ukrajinská strana avizuje pokračovanie týchto útokov na vojenské základne protivníka a varuje, že konflikt bude eskalovať do intenzívnej fázy.
Diplomatické snahy stále bez výsledku
Diplomatický vývoj ostáva nateraz v mŕtvom bode. Ukrajina nedávno navrhla v rámci rozhovorov v tureckom Istanbule okamžité 30-dňové prímerie, toto však Moskva kategoricky odmietla. Súčasné odhady naznačujú, že Rusko naďalej ovláda približne 20 % ukrajinského územia. Ukrajinskí predstavitelia verejne vyjadrili vážne obavy z blížiacej sa zimy a nedostatočnej podpory západných spojencov.
Celkový vývoj naznačuje prehlbovanie vojenskej a humanitárnej krízy. V čase, keď sú tanky, lietadlá a rakety na Ukrajine čoraz viac v pohotovosti, zostáva vyhliadka na skoré a mierové ukončenie konfliktu minimálna. Pokiaľ medzinárodné spoločenstvo nezasiahne intenzívnejšie, boje by mohli v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch ešte zosilnieť. Domáce obyvateľstvo sa však ukazuje rozhodnuté pokračovať vo svojej obrane s odvahou a jednotou.