Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR potvrdilo začiatok oficiálnych konzultácií ohľadom možného otvorenia druhého dôchodkového piliera. Hlavným cieľom diskusií, ktoré rezort vedie so správcovskými spoločnosťami, je umožniť niektorým sporiteľom vystúpiť z druhého piliera, pokiaľ sa pre nich ukázal ako nevýhodný. Finálne rozhodnutie o otvorení piliera zatiaľ nepadlo, no diskusie sú v plnom prúde.
Finančné motivácie ministerstvo odmieta
Minister práce Erik Tomáš vyvrátil špekulácie o tom, že vláda zvažuje možnosť otvorenia druhého dôchodkového piliera s cieľom konsolidovať verejné financie. Podľa jeho údajov by otvorenie systému malo iba obmedzený finančný benefit – odhadovaný pozitívny dopad na štátny rozpočet je približne 60 miliónov eur. Minister rezolútne zdôrazňuje, že motiváciou nie je snaha sanovať ekonomiku štátu, ale umožniť občanom slobodne a informovane rozhodnúť o svojej budúcnosti.
V súčasnosti existuje približne 58 000 sporiteľov, ktorých očakávaný dôchodok bude nižší než ten, ktorý by získali, keby zostali výlučne v štátnom systéme. Navyše až v prípade 95 percent z tejto skupiny znamená kombinácia oboch pilierov zníženie ich budúcich dôchodkových príjmov. Tento stav privádza ministerstvo práce k myšlienke umožniť týmto sporiteľom dobrovoľný návrat len do prvého piliera.

Ministerstvo vyjadrilo podporu druhému dôchodkovému pilieru
Ministerstvo práce zároveň jasne odmieta predstavu, že druhý pilier má byť postupne oslabený alebo rušený. Naopak, deklaruje podporu jeho existencii ako dôležitej súčasti komplexného dôchodkového systému. Aj napriek prebiehajúcim diskusiám ostáva ministerstvo garantom stability druhého piliera a politik, ako aj voči verejnosti uistilo, že sa ostro postaví proti akýmkoľvek snahám oslabovať tento systém.
Dôležitým predpokladom stabilného fungovania kapitálového piliera je zachovanie súčasnej úrovne odvodov. V poslednom období sa však pojavili tlaky, ktoré chcú výšku príspevkov do druhého piliera znížiť. Minister Tomáš verejne prisľúbil zabrániť podobným iniciatívam. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby pilier ostal finančne atraktívny a z dlhodobého pohľadu výhodný pre väčšinu sporiteľov.
Ďalší vývoj prinesú rokovania a spoločenský konsenzus
V najbližších týždňoch budú pokračovať rokovania ministerstva so správcovskými spoločnosťami o podmienkach a kritériách dobrovoľného vystúpenia zo systému. Výsledky diskusií by mali poskytnúť jasnú predstavu o ďalších krokoch. Ministerstvo práce pritom verejne deklaruje, že každú prípadnú zmenu dôkladne zváži, precízne prehodnotí a prediskutuje s odborníkmi a zainteresovanými stranami. Rozhodnutie ministerstva nebude unáhlené, ale naopak citlivé a dlhodobo udržateľné, keďže jeho dôsledky ovplyvnia budúcnosť desiatok tisíc slovenských občanov.