Slovenský plynárenský priemysel (SPP) predstavil plán, ktorý by mal znížiť riziko energetickej krízy v nadchádzajúcich zimných mesiacoch. Spoločnosť si stanovila cieľ naplniť všetky podzemné zásobníky plynu na maximálnu kapacitu do konca októbra 2025. Toto rozhodnutie je reakciou na aktuálnu situáciu na európskych trhoch s energiou, ktoré ovplyvňuje konflikt na Ukrajine a obmedzenie ruských dodávok. Naplnenie zásobníkov by malo zabezpečiť stabilnú vykurovaciu sezónu pre slovenské domácnosti a podniky.
Kapacita zásobníkov a nové výzvy
Slovenské zásobníky plynu majú celkovú kapacitu cez 35 TWh, pričom ročná spotreba krajiny sa pohybuje na úrovni 48 TWh. V máji 2025 dosahovala naplnenosť zásobníkov len 38 %, čo predstavovalo približne 13,4 TWh. Na túto situáciu reagovala vláda vyhlásením všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorého súčasťou bolo stanoviť minimálny objem 17,754 TWh uloženého plynu do 1. novembra 2025. Toto rozhodnutie bolo tiež zosúladené s európskym nariadením, ktoré od členských štátov vyžaduje dosiahnuť minimálne 90 % kapacity zásobníkov, respektíve 83 % na základe pripravovaných úprav.
SPP oznámilo, že nielen splní tento cieľ, ale plánuje prekročiť minimálne limity o ďalších 10 %. Proces vtláčania plynu už v súčasnosti prebieha na maximum a spoločnosť intenzívne pracuje na dosiahnutí plnej kapacity. Význam tohto kroku spočíva v príprave na zimnú špičku, keď sú ceny plynu spravidla najvyššie a logistika dodávok najnáročnejšia.

Alternatívne trasy a strategické kontrakty
SPP využíva diverzifikované trasy na zabezpečenie dodávok plynu. Popri tradičnej ceste cez Maďarsko sa stále viac zapájajú aj trasy cez Rakúsko a Českú republiku. Tým sa minimalizujú potenciálne riziká výpadkov na jednotlivých prepravných trasách. Flexibilitu navyše zvyšujú swapové operácie, ktoré umožňujú obchodovanie plynu bez jeho fyzického presunu. Tieto opatrenia sú podporené dlhodobými kontraktmi s poprednými nadnárodnými spoločnosťami ako BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. Tieto dohody zaručujú nielen stabilné objemy plynu, ale aj časovú adaptabilitu dodávok podľa aktuálnych potrieb slovenskej siete.
Odborníci odhadujú, že na naplnenie zásobníkov na požadovanú úroveň bude Slovensko musieť zvýšiť dovoz plynu až o 180 % v porovnaní s predošlým rokom. To znamená približne trojnásobný nárast objemu importovaného plynu, čo predstavuje zásadnú logistickú aj finančnú výzvu. Napriek tomu však spoločnosť vyjadruje optimizmus a zdôrazňuje, že diverzifikácia trás spolu s flexibilnými kontraktmi umožňuje tento proces efektívne zvládnuť.
Stabilita pre domácnosti aj priemysel
Najväčší slovenský zásobníkový komplex nachádzajúci sa v obci Láb na Záhorí s kapacitou vyše 28 TWh hrá kľúčovú úlohu v stratégii SPP. Spoločnosť Nafta, ktorá komplex prevádzkuje, spolu so svojou dcérskou spoločnosťou Pazogas kontroluje ďalej aj zásobníky so zvyšnou kapacitou 7 TWh. Slovensko má navyše prístup k strategickým rezervám v českých Dolných Bojanoviciach, kde si SPP uchováva ďalších 6 TWh plynu výhradne pre krízové situácie.
Kľúčovým bodom je realizácia plnej kapacity zásobníkov ešte počas letných mesiacov, keď sú ceny plynu na trhoch výrazne priaznivejšie. Táto stratégia má potenciál zmierniť tlak na domáce a priemyselné odberné subjekty počas zimného obdobia, keď dopyt po plyne tradične vrcholí. Pre krajinu to zároveň prináša ekonomický prínos, a to nielen v podobe eliminácie krátkodobých nákupov za premrštené ceny, ale aj formou predpokladu stabilného hospodárskeho rastu a energetickej bezpečnosti obyvateľov Slovenska.