Európska komisia (EK) tento týždeň zverejnila svoju výročnú správu o právnom štáte, pričom Slovensku v nej vystavila nepriaznivé hodnotenie pre nedostatočný pokrok. Komisia upozornila na viacero vážnych rezerv v oblasti súdnictva, boja proti korupcii a slobody médií. V dôsledku toho Brusel formuloval sedem nových odporúčaní, adresovaných slovenskej vláde, ktoré nadväzujú na minuloročné výhrady.
Závislosť generálnej prokuratúry a oslabenie boja proti korupcii
Jedným zo zásadných problémov, ktoré Európska komisia zdôraznila, je slabá úroveň nezávislosti generálnej prokuratúry. Podľa správy má generálny prokurátor na základe kontroverzného paragrafu 363 rozsiahle právomoci rušiť rozhodnutia nižších prokurátorov a vyšetrovateľov. Nedávna transformácia štruktúry generálnej prokuratúry navyše spôsobila oslabenie nezávislosti pri riešení závažnej trestnej činnosti, keďže novovzniknutý odbor pre závažnú kriminalitu nemá takú autonómiu, akú disponoval dnes už zrušený Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
EK zároveň vyjadrila vážne pochybnosti nad zmenami v Trestnom zákone, kvôli ktorým bolo viacero afér týkajúcich sa korupcie vysokopostavených politikov a podnikateľov zastavených, premlčaných, či dokonca preklasifikovaných iba na priestupky. Aj premiestňovanie bývalých prokurátorov ÚŠP na iné úlohy, mimo boja proti korupcii, údajne hrozí oneskorením a komplikáciami v rozsiahlych kauzách.

Pomalosť súdov zaťažuje podnikateľov aj občanov
Správa Európskej komisie identifikovala aj prehlbujúcu sa neefektívnosť slovenského súdnictva. Obzvlášť kritická situácia je na prvostupňových súdoch v oblasti správneho práva, kde sa odhadovaný čas potrebný na vyriešenie prípadov zvýšil z pôvodných 648 dní až na 1040 dní v tomto roku. Tento stav radí slovenské súdy k najpomalším v Európskej únii, pričom mierne predĺženie vyriešenia zaznamenali aj občianskoprávne a obchodnoprávne spory.
Závažné sú aj dôsledky politického tlaku na občiansku spoločnosť a médiá. Nová legislatívna zmena zákona o neziskových organizáciách podľa Komisie zvyšuje administratívnu záťaž a stupňuje polarizáciu verejnosti. Zrušenie RTVS a jej nahradenie novým vysielateľom STVR vyvolalo v Bruseli ďalšie obavy o budúce zabezpečenie redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií.
Automobilový priemysel dostal od Bruselu voľnejšie pravidlá
Zatiaľ čo slovenská vláda musí riešiť zásadné výčitky v oblasti právneho štátu, Európska únia sa rozhýbala k úľavám voči kľúčovému automobilovému sektoru, ktorý predstavuje významnú súčasť slovenskej ekonomiky. Ministri v Bruseli nedávno odsúhlasili, že automobilky nebudú musieť každoročne dokladovať splnenie emisných limitov CO2, ako bolo pôvodne zamýšľané, ale dostanú možnosť hodnotiť ich splnenie v predĺžených trojročných intervaloch.
Táto zmena umožní automobilovým firmám väčšiu flexibilitu a výrazne zníži riziko finančných pokút, ktoré im hrozili podľa pôvodného prísneho návrhu. Očakáva sa, že nové nariadenie pomôže sektorom zvládnuť technologickú transformáciu do nízkoemisných a elektrických vozidiel bez toho, aby výraznejšie poškodilo ich ekonomickú stabilitu.