Európska komisia aktuálne zvažuje zavedenie nových opatrení s cieľom urýchliť prechod na elektromobilitu. Keďže nariadiť jednotlivcom povinné používanie elektrických vozidiel nie je možné, zamerala sa na firemný sektor. Od roku 2030 by tak mohli všetky autopôžičovne aj firemné flotily v Európskej únii nakupovať výhradne elektromobily. Táto radikálna zmena má podporiť ekologickú transformáciu a priblížiť členské štáty k cieľom uhlíkovej neutrality.
Elektromobily ako jediné riešenie
Podľa plánu Európskej komisie bude od roku 2030 zakázané nakupovať nové vozidlá so spaľovacím motorom pre autopôžičovne aj firemné flotily. Nové pravidlá nebudú zahŕňať žiadne výnimky – každé novo nadobudnuté vozidlo bude musieť byť elektrické. Táto stratégia odráža rastúcu potrebu výrazne znížiť emisie CO2 v doprave, ktorá patrí medzi najväčšie zdroje znečistenia ovzdušia v EÚ.
Európska únia očakáva, že technologický pokrok, najmä z Číny, bude kľúčovým katalyzátorom úspešnej implementácie. V priebehu najbližších rokov by mali byť elektrické vozidlá dostupnejšie, ich ponuka širšia a technológie pokročilejšie. Do roku 2030 by tak prechod na plne elektrické riešenia nemal predstavovať výrazné finančné ani logistické komplikácie pre európske firmy.

Dopady na automobilový trh
Odborníci predpokladajú, že navrhované opatrenie zasiahne približne 60 % trhu s novými automobilmi v EÚ, keďže práve firemné flotily a autopôžičovne patria medzi najväčších odberateľov vozidiel. Automobilky, ktoré sa už zameriavajú na elektrické modely, získajú výraznú konkurenčnú výhodu. Naopak, výrobcovia, ktorí stále spoliehajú na spaľovacie motory, budú musieť akcelerovať svoje transformačné plány, aby zostali relevantní na trhu.
Celkovo sa očakáva, že táto zmena posilní trh s elektromobilmi nielen v Európe, ale globálne. Podobné opatrenia v EÚ môžu stimulovať technologické inovácie a nalákať investície aj od neeurópskych výrobcov. Výrobcovia budú zároveň nútení zintenzívniť vývoj batériových technológií a zvýšiť ich dostupnosť.
Rastúce predaje elektromobilov
Elektromobilita je na vzostupe už niekoľko rokov, pričom v prvej polovici roka 2025 sa na svete predalo 9,1 milióna elektromobilov. V Číne, ktorá je lídrom na tomto trhu, tvorili elektrické vozidlá už približne polovicu všetkých predaných áut. V Európe bolo predaných 2 milióny elektromobilov, čo predstavuje 26 % medziročný nárast. Rýchlejšiu adopciu podporil príchod cenovo dostupných modelov, predovšetkým od značiek ako Renault.
Aj keď plug-in hybridy naďalej hrajú významnú rolu, vďaka novým emisným pravidlám sa od roku 2025 očakáva ich postupné oslabenie. Dôvodom sú sprísnené pravidlá výpočtu emisií, ktoré znížia ich atraktivitu z hľadiska daňových úľav a legislatívnych výhod.
Navrhované opatrenia Európskej komisie by mohli priniesť prelom v oblasti udržateľnej dopravy a urýchliť elektrifikáciu trhu. Rozhodnutie o ich zavedení však bude definitívne známe až po schválení Európskym parlamentom, čo by sa mohlo udiať najskôr v lete 2025.