Európska únia sa pripravuje na možné protiopatrenia voči Spojeným štátom, ak sa do 1. augusta nepodarí uzavrieť novú transatlantickú obchodnú dohodu. Podľa dostupných informácií by Brusel mohol zasiahnuť nielen voči americkému tovaru, ale prvýkrát aj proti poskytovateľom služieb z USA. Zásah by mohol zahŕňať technologické aj finančné firmy, čo signalizuje eskaláciu napätia vo vzájomných vzťahoch.
Reštrikcie na americké firmy
Plánovaný balík opatrení počíta s trojfázovým scenárom. Na začiatku by EÚ zaviedla mierne clá na vybraný americký tovar. Druhá fáza by znamenala rozšírenie ciel na širšie spektrum produktov, pričom Brusel už identifikoval položky v hodnote 93 miliárd eur. Najprísnejším opatrením by však bolo obmedzenie prístupu amerických firiem na trh verejného obstarávania v EÚ a prípadné vylúčenie niektorých spoločností zo strategických projektov.
Francúzsko vo svojej snahe podporuje nasadenie antinátlakového nástroja, ktorý by umožnil rýchlejšiu a účinnejšiu reakciu na americké obchodné kroky. Tento proces by však aj napriek zrýchleným procedúram trval minimálne niekoľko mesiacov. Komisii by trvalo štyri mesiace vyšetrovať situáciu, následne by rozhodnutie prešlo osemtýždňovým schvaľovacím procesom v Rade EÚ, pričom samotná realizácia opatrení by mohla zabrať ďalší polrok.

Diplomatické snahy o zvrátenie ciel
Európska únia nasadila diplomatickú ofenzívu s cieľom odvrátiť hroziace 30-percentné clo na európsky tovar, ktoré americká strana avizovala. Hlavný vyjednávač EÚ Maroš Šefčovič pricestoval tento týždeň do Washingtonu, kde absolvuje stretnutia s predstaviteľmi americkej administratívy. Aj keď Brusel oficiálne nekomentoval konkrétnu agendu rokovaní, prioritou zostáva nájdenie vzájomne prijateľného kompromisu.
Podľa diplomatických zdrojov väčšina členských štátov podporuje snahu vyhnúť sa obchodnej eskalácii, no Francúzsko tlačí na tvrdší postoj. Brusel zvažuje rozšírenie sankcií aj do sektoru služieb, čo by znamenalo významný precedens vo vzájomných vzťahoch. Ak by sa tento scenár naplnil, išlo by o najvážnejší vývoj od zavedenia amerických ciel na oceľ a hliník v roku 2018.
Aj keď obe strany deklarujú záujem o zmiernenie napätia, situácia stále zostáva neistá. Aktuálny tlak na uzavretie novej obchodnej dohody ukazuje, že EÚ je pripravená zvoliť dynamickejší a menej tradičný prístup, ktorý by mohol ovplyvniť nielen obchod s tovarom, ale aj dlhodobo stabilný sektor služieb.