Ak patríte medzi tých, ktorí plánujú tohtoročnú letnú dovolenku, mali by ste byť opatrní. Odborníci varujú pred zvýšenou aktivitou kybernetických zločincov, ktorých cieľom sú dovolenkári. Len za máj tohto roka totiž vzniklo viac ako 39-tisíc nových podvodných domén, ktoré zneužívajú motív plánovania ciest a letných dovoleniek.
Podvodníci sa ukrývajú za populárne rezervačné portály
Hackeri čoraz častejšie využívajú značky dôveryhodných služieb na rezerváciu ubytovania ako Booking alebo Airbnb. Cieľom sú najmä dovolenkári, ktorým ponúkajú atraktívne možnosti ubytovania alebo lacné letenky cez falošné webové stránky. Ak ľudia na tieto stránky vstúpia, nič netušiac poskytnú svoje prihlasovacie alebo platobné údaje. Hackeri následne zneužijú takto získané informácie, či dokonca na zariadenie používateľov môžu tajne nainštalovať škodlivý softvér.
Kybernetickí zločinci sa však nezameriavajú iba na rezervačné systémy a lacné letenky. Podľa odborníkov začali napodobňovať aj weby firiem v oblasti gastronómie, keďže dovolenkári často počas plánovania ciest hľadajú informácie o reštauráciách, miestnych jedlách a gastronómii v dovolenkovej destinácii.

Umelá inteligencia robí podvody efektívnejšie
Experti zároveň upozorňujú, že nárast počtu kybernetických podvodov výrazne uľahčuje rýchly vývoj technológií umelej inteligencie. Podvodníci vďaka pokročilým schopnostiam umelej inteligencie rýchlo a efektívne napodobňujú renomované značky či známe osoby. Zvyšujú tak dôveryhodnosť svojich podvodných kampaní, ktoré sú spravidla šírené prostredníctvom elektronickej komunikácie.
Podľa odborníkov majú útočníci schopnosť presne zacieliť podvodné e-maily či správy na konkrétne osoby. Informácie pre cielené kampane často získavajú zo sociálnych sietí, pričom umelá inteligencia im pomáha tieto dáta spracovať efektívne a cielene.
Odborníci odporúčajú zvýšenú obozretnosť pri rezerváciách
Bezpečnostní experti preto radia, aby si dovolenkári vždy dôkladne skontrolovali adresu stránky, na ktorej plánujú rezervovať pobyt či letenku. Ich dôveryhodnosť možno ľahko overiť prostredníctvom oficiálnych stránok známych spoločností, ktoré sú spoľahlivé a všeobecne známe.
Tiež odporúčajú, aby ľudia neklikali na neznáme či neočakávané odkazy, neposkytovali svoje prihlasovacie údaje neznámym platformám a aby sa vyhýbali zadávaniu citlivých údajov na stránkach so zvláštnymi požiadavkami alebo priznateľne nezvyčajným vzhľadom.
Experti na záver pripomínajú, že ďalšou účinnou ochranou je vypnutie automatického pripájania zariadení k verejným Wi-Fi a Bluetooth sieťam počas ciest. Pravidelné aktualizácie softvéru zariadenia sú tiež základným odporúčaním, vďaka ktorému môžu užívatelia predísť zneužitiu svojich smartfónov či notebookov.