Americký prezident Donald Trump sa rozhodol odložiť plánované zavedenie vysokých dovozných ciel vo výške 50 % na výrobky z Európskej únie (EÚ). Cieľom jeho pôvodného zámeru bolo potrestať EÚ za údajný nedostatočný pokrok v obchodných rokovaniach a podporiť americké hospodárstvo. Trump však počas telefonického rozhovoru s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou dospel k dohode odložiť zavedenie ciel minimálne do 9. júla, čo okamžite zmiernilo napätie a pozitívne ovplyvnilo európske akciové trhy.
Najviac profitujú automobilky a luxusné značky
Rozhodnutie Washingtonu o odklade ciel pomohlo európskym burzám k výraznému zotaveniu. Paneurópsky akciový index Stoxx 600 v pondelok 26. mája ráno vyskočil nahor o jedno percento, čím kompletne zmazal piatkové straty vo výške 0,9 %, ktoré boli spôsobené hrozbou zavedenia vysokých obchodných bariér zo strany USA.
Najvýraznejší nárast zaznamenali automobilky a výrobcovia autodielov, sektor najcitlivejší na akékoľvek obchodné reštrikcie. Tento segment posilnil o 1,4 %. Výrazným rastom sa mohli pochváliť najmä kľúčoví nemeckí exportéri automobilov do Spojených štátov – Mercedes-Benz poskočil o 2,1 %, BMW si polepšilo o rovné 2 % a Volkswagen pridal 1,9 %.

Podobne pozitívne zareagovali aj luxusné značky s významnou orientáciou na americký spotrebiteľský trh. Akcie koncernov ako LVMH, Kering a Richemont vzrástli v rozpätí od 1,5 % do 2,4 %, čo odzrkadľuje úľavu investorov zo zníženého rizika exportných obmedzení a zachovanie atraktivity ich výrobkov na lukratívnom americkom trhu.
Technologický a finančný sektor tiež v zelených číslach
Medzi sektory, ktoré aktuálne rozhodnutie americkej administratívy výrazne prospelo, patril aj technologický segment. Európske technologické spoločnosti si na začiatku obchodného týždňa pripísali až 1,9 %, čo predstavovalo jeden z najsilnejších denných prírastkov medzi všetkými hlavnými odvetviami. Táto dynamika poukazuje na dôležitosť amerického trhu a bezproblémových obchodných podmienok pre technologických exportérov.
Dobrú náladu na trhoch odzrkadlil aj finančný sektor, ktorého akcie v rovnaký deň vzrástli o 1,5 %. Rast v segmente bánk býva tradične spojený s očakávaniami stabilnejšieho ekonomického vývoja a celkovej pozitívnej nálady investorov, ktorá vznikla vďaka návratu k rokovaniam a oddialeniu hrozby obchodnej vojny medzi dvomi ekonomickými veľmocami.
Trump zvolil zmierlivejší prístup, rokovania pokračujú
Zmena názoru amerického prezidenta prišla po uvedenom nedeľnom telefonáte s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Tá označila rozhovor za dobrý a potvrdila pripravenosť európskej strany pokračovať v rokovaniach s cieľom nájsť obojstranne prijateľnú dohodu. Po tomto diplomatickom kontakte prezident Trump avizoval, že čoskoro prebehnú osobné rokovania medzi tímami USA a EÚ s cieľom vyriešiť doterajšie nezhody a dospieť ku kompromisu do nového termínu, 9. júla.
Pred ohlásenou zmenou postoja pritom Trump opakovane zdôrazňoval, že v rokovaniach s Európou nevidí pokrok, a avizoval, že jediné prijateľné riešenie podľa neho bolo zavedenie 50-percentných ciel, ktoré mali začať platiť od začiatku júna. Takto vysoké clá by znamenali päťnásobok aktuálnych desaťpercentných ciel platných na väčšinu výrobkov z EÚ a zdvojnásobenie existujúcich 25-percentných sadzieb uvalených konkrétne na automobily a hliníkové produkty.
Vďaka novej dohode však trhy získali čas a príležitosť na stabilizáciu, pričom nové kolo rokovaní poskytuje obom stranám šancu vyriešiť problémy formou dialógu. Obe ekonomické mocnosti pritom dlhodobo patria medzi najužších obchodných partnerov na svete.