Slovenský štát pripravuje zásadnú úpravu v oblasti sociálneho zabezpečenia, ktorá prinesie vyššie príjmy mnohým dôchodcom aj žiadateľom o sociálne dávky. Od januára 2026 vzrastie hodnota životného minima z pôvodných 273,99 eura na 284,13 eura mesačne. Táto zmena nebude znamenať len viac peňazí pre zraniteľnejšie skupiny obyvateľov, ale prinesie aj významné korekcie v systéme vyplácania minimálnych dôchodkov a v podmienkach predčasného dôchodku.
Vyššie minimálne dôchodky od januára 2026
Nová výška životného minima sa automaticky pretaví do rastu minimálnych dôchodkov, ktoré sa každoročne vypočítavajú práve na základe tejto veličiny. Dôchodcovia s aspoň 30 odpracovanými rokmi budú od januára 2026 dostávať minimálne 412 eur mesačne namiesto doterajších 397,30 eura. Znamená to zvýšenie o viac ako 14 eur, ktoré bude viditeľné už vo februárovej výplate po prvom navýšení.
Minimálny dôchodok narastá aj v závislosti od počtu odpracovaných rokov. Kto má za sebou kariéru dlhšiu než 30 rokov, pocíti rast ešte výraznejšie. Pri 40 rokoch dôchodkového poistenia stúpne minimálny dôchodok na 484,50 eura (predtým 467,20 eura), pri 50 rokoch dosiahne až 575,40 eura (oproti súčasným 554,90 eura) a najvyššie sumy čakajú penzistov s 60 rokmi poistenia – ich minimálny dôchodok bude už 831,10 eura (namiesto 801,50 eura).
Nárok na minimálny dôchodok vzniká každému, kto odpracoval minimálne 30 rokov a dosiahol zákonom stanovený dôchodkový vek. Zapracúva sa aj obdobie sociálneho poistenia zo zahraničia, za predpokladu, že v cudzine boli platené odvody. Výška minimálneho dôchodku funguje ako doplatok: ak súčet všetkých dôchodkových dávok žiadateľa nedosahuje vyžadovanú hranicu, štát automaticky dorovnáva rozdiel.
Výnimky a nové pravidlá pre predčasný dôchodok
Avšak, systém obsahuje aj významné výnimky a obmedzenia. Dôchodca, ktorý požiada o predčasný starobný dôchodok, automaticky stráca možnosť poberať minimálny dôchodok – nárok na dorovnávanie sa v takom prípade neuplatňuje. Navyše, pri invalidných dôchodkoch sa do príjmu zaratúva aj dôchodok z druhého piliera. Sociálna poisťovňa pravidelne kontroluje oprávnenosť na minimálny dôchodok – v prípade, že valorizácia základnej penzie presiahne stanovenú hranicu minimálneho dôchodku, štát doplatok zastaví a dôchodca bude poberať iba vlastnú zásluhovú penziu.
Nová výška životného minima ovplyvní aj podmienky získania predčasného dôchodku. Od júla sa zvýši požiadavka na minimálnu výšku predčasnej penzie. Po novom bude musieť byť žiadaný predčasný dôchodok aspoň vo výške 1,6-násobku životného minima, teda 454,70 eura mesačne, čo je o vyše 16 eur viac než doteraz. Ak žiadateľ túto úroveň nedosiahne, Sociálna poisťovňa žiadosť automaticky zamietne bez ohľadu na splnenie ďalších podmienok.
Okrem toho sa mení aj spôsob výpočtu potrebnej dĺžky dôchodkového poistenia. Zatiaľ čo do mája 2023 platila rovná hranica 40 rokov, odteraz sa počet povinných odpracovaných rokov bude posúvať podľa ročníka narodenia poistenca aj v závislosti od zmeny dôchodkového veku. Pre osoby narodené v roku 1966 a skôr sa požiadavka na počet rokov zvýši spolu s rastúcim dôchodkovým vekom podľa príslušného zákona. U poistencov narodených v roku 1967 a neskôr bude rozhodovať aktuálna stredná dĺžka života, pričom presný výpočet určí Ministerstvo práce každý rok.
Nie všetci Slováci si polepšia
Zvyšovanie životného minima je síce vítanou správou pre mnohých, no v niektorých prípadoch prinesie aj sprísnenie – hlavne pre žiadateľov o predčasné dôchodky. Striktné “násobkové” pravidlo spolu so zložitou metodikou určovania odpracovaných rokov odstraňuje automatizmus získania dávky a presúva časť zodpovednosti na žiadateľov.
Do úvahy treba brať aj to, že ak žiadateľ ešte nemá určený presný všeobecný dôchodkový vek pre svoj ročník, použije sa tzv. domnelý vek, ktorý vzniká navýšením poslednej známej hodnoty veku dôchodku o dva mesiace za každý rozdiel v roku narodenia.
Pripravovaná novela tak mení podmienky a sumy pre najzraniteľnejšie skupiny dôchodcov, ktorí sa v nasledujúcich rokoch môžu tešiť na vyššie príjmy – za cenu sprísnenia niektorých vstupných požiadaviek. Opatrenie reflektuje aktuálny ekonomický vývoj, pričom jeho dôsledky pocíti väčšina poberateľov minimálnych penzií už začiatkom roka 2026.