Na slovenské domácnosti čaká v najbližších mesiacoch výrazné zdraženie plynu. Po ukončení referenčného obdobia potvrdzujú výsledky výpočtov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), že regulovaná cena plynu pre rok 2026 bude citeľne vyššia než súčasná úroveň.
Očakávaný nárast presiahne 30 percent
Podľa aktuálne uzatvoreného obdobia dosiahla priemerná trhová cena plynu hodnotu viac ako 37 eur za megawatthodinu (MWh). Dnešná regulovaná cena, ktorú platia domácnosti, sa pohybuje približne na úrovni 28 eur za MWh. Už tieto údaje dávajú jasný signál, že budúcoročný cenový základ, z ktorého ÚRSO vypočítava finálne tarify, vzrastie o viac ako 30 percent.
Definitívne tarify plynu ÚRSO zverejní koncom roka 2025. Okrem samotnej suroviny však do konečného účtu za plyn vstupujú aj ďalšie položky, ako napríklad poplatky za distribúciu a prepravu. Presné čísla preto ešte nie sú známe, no rast je nepochybný.

Adresná pomoc namiesto plošných dotácií?
Vláda v posledných rokoch chránila domácnosti pred plným dopadom trhového zdražovania rozsiahlymi dotáciami. V súčasnosti však nie je zatiaľ jasné, či sa v roku 2026 bude pokračovať v doterajšom plošnom dotovaní, alebo štát prejde na adresnejší spôsob pomoci. Ten by mohol byť cielený predovšetkým na zraniteľnejšie, nízkopríjmové skupiny obyvateľov.
Zmena systému pomoci by mala výrazný dosah na konečný účet za energie u rôznych typov domácností. Tie s nízkou až priemernou spotrebou by mohli z nového modelu ťažiť, zatiaľ čo veľkokapacitní spotrebitelia, ako domácnosti žijúce vo veľkých rodinných domoch alebo používajúce staršie vykurovacie systémy, by pocítili vyššie náklady ešte intenzívnejšie.
Nový systém progresívnych taríf na obzore
ÚRSO zároveň plánuje zaviesť novinku do samotného spôsobu výpočtu cien plynu. Podľa dostupných informácií zvažuje zavedenie tzv. dynamických sadzieb, podobných tým v prípade elektriny. V praxi by to znamenalo vytvorenie tarifných pásiem spotreby, kde by základná spotreba plynu, napríklad na varenie alebo menej náročné vykurovanie, bola spoplatnená výhodnejšou sadzbou. Spotreba nad určený limit by však bola postupne čoraz drahšia.
Hlavným účelom tohto nového systému je viesť slovenské domácnosti k efektívnejšiemu hospodáreniu s energiami a spravodlivejšie rozložiť celkové náklady medzi používateľov s nízkou a vysokou spotrebou. Detaily a presné nastavenie taríf ÚRSO predstaví spolu s finálnym rozhodnutím o cenách neskôr v tomto roku.
Odborníci jednoznačne upozorňujú, že slovenskí spotrebitelia by mali svoju pozornosť nasmerovať na jesenné mesiace, kedy bude jasný konečný verdikt regulátora. Ten rozhodne o finálnych tarifách na rok 2026 a zároveň určí, akú podporu poskytne domácnostiam štát.