Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila v stredu projekt „3 by 35,“ v rámci ktorého plánuje do roku 2035 zvýšiť ceny tabakových produktov, alkoholických nápojov a nápojov obsahujúcich cukor najmenej o 50 % prostredníctvom spotrebných daní. Táto iniciatíva by mohla globálne priniesť do verejných rozpočtov približne bilión amerických dolárov, ktoré majú smerovať najmä do zdravotníctva, vzdelávacích aktivít a sociálnych programov.
Zníženie chorobnosti vďaka vyšším cenám
Odborníci WHO poukazujú na dlhodobú súvislosť medzi spotrebou tabaku, alkoholu a sladkých nápojov s výskytom závažných neprenosných ochorení, ku ktorým patria kardiovaskulárne ochorenia, rôzne typy rakoviny a diabetes 2. typu. Práve tieto ochorenia predstavujú podľa aktuálnych štatistík organizácie viac ako tri štvrtiny (75 %) všetkých úmrtí na celom svete. Nová fiškálna stratégia tak sleduje predovšetkým dva hlavné ciele: ovplyvniť spotrebiteľské správanie smerom k zdravšiemu životnému štýlu a zároveň zabezpečiť výrazný zdroj príjmov pre zdravotnícke a sociálne systémy jednotlivých krajín.
Na základe štúdie, ktorú vypracovala pracovná skupina Healthcare Tax Policy v spolupráci s Bloomberg Philanthropies, by realizácia navrhnutého zvýšenia daní mohla počas nasledujúcich 50 rokov predísť až 50 miliónom predčasných úmrtí. Táto analýza bola zverejnená ešte v roku 2024 a predpokladá, že by jednoduché zdraženie daných produktov významne ovplyvnilo spotrebiteľské správanie smerom k zdravším voľbám.

Globálna spolupráca ako kľúč k úspechu
Každá krajina má možnosť rozhodnúť o prijatí novej dane samostatne, no WHO zdôrazňuje, že úspech iniciatívy závisí predovšetkým od koordinovaného prístupu veľkého počtu štátov. Organizácia už vyzýva vlády jednotlivých štátov, aby začali pripravovať príslušnú legislatívu a regulačné mechanizmy umožňujúce rýchlu a efektívnu implementáciu nových opatrení.
Zavedenie nových daní by podľa WHO prinieslo značné finančné zdroje najmä krajinám, ktoré v súčasnosti zápasia s nedostatkom peňazí na financovanie verejného zdravotníctva. Finančné prostriedky vyzbierané týmto spôsobom by sa mohli využiť na rozšírenie zdravotnej starostlivosti, realizáciu preventívnych programov a zavedenie kvalitnejších vzdelávacích kampaní, ktoré sú podľa expertov kľúčové v prevencii civilizačných chorôb.
Výzva pre národné vlády
Zvýšenie cien rizikových produktov je priamou odpoveďou WHO na rastúcu záťaž spôsobenú civilizačnými chorobami, a zároveň výrazným impulzom pre dlhodobú stabilizáciu verejných rozpočtov. Podľa ekonomických analýz by peniaze získané touto formou mohli slúžiť nielen na liečbu dôsledkov nezdravého životného štýlu, ale aj na prevenciu chorôb, ktorá je dlhodobo lacnejšia a efektívnejšia ako riešenie ich komplikácií.
Odborníci sa zhodujú, že úspech iniciatívy „3 by 35“ môže prispieť aj k riešeniu iného významného problému — rýchleho starnutia populácie. Zabezpečenie dostatočných zdrojov do zdravotníctva a sociálnych služieb tak môže byť dôležitým prvkom politiky štátov v nasledujúcich desaťročiach. Napriek tomu, že iniciatíva je globálna, konečné rozhodnutie o jej úspechu bude závisieť od jednotlivých vlád a ich odvahy prijať potrebné zmeny vo svojej národnej politike.