Budúca podoba energopomoci pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov na Slovensku zatiaľ nie je uzavretá. Ministerka hospodárstva Denisa Saková oznámila, že v lete plánuje k tejto téme kľúčové rokovania s premiérom Robertom Ficom a ďalšími ministrami. Cieľom je dosiahnuť opatrenia, ktoré zohľadnia hospodárske možnosti štátu a zároveň pomôžu tým, ktorí sú najviac zasiahnutí rastúcimi nákladmi na energie. Na stole sú dva hlavné modely podpory, pričom diskusie by mali priniesť konkrétne výsledky ešte pred koncom leta.
Rôzne modely podpory
Podľa Sakovej sa uvažuje nad dvoma možnosťami, ako zabezpečiť cenovú dostupnosť energií pre obyvateľov. Prvý, jednoduchší model, ráta s podporou len pre osoby, ktorých príjem neprekročí stanovený limit. Alternatívne riešenie obsahuje rozdelenie domácností do viacerých príjmových skupín. V tomto prípade by tí s najnižšími príjmami dostali plnú kompenzáciu nákladov na energie, zatiaľ čo ostatní by mohli počítať len s čiastočnou podporou. Ministerka zvýraznila, že konečné nastavenie systému bude mať zásadný vplyv na verejné financie. Zároveň pripustila, že ak by sa podarilo získať súhlas Európskej komisie, časť výdavkov by mohla byť hradená z eurofondov.
Zatiaľ čo vláda rieši systémové aspekty, opozícia upozorňuje na omeškanie týchto krokov. Poslanec Marián Viskupič deklaroval, že adresné mechanizmy mali byť zavedené už minulý rok. Kritizoval tiež návrh použitia eurofondov na krytie energopomoci, keďže tieto zdroje považuje za určené na rozvojové projekty, nie na bežné výdavky štátu.

Väčšia časť domácností pod ochranou
Premiér Robert Fico prisľúbil, že drvivá väčšina slovenských domácností by mala byť chránená pred prudkým nárastom cien energií. Podľa dostupných údajov má väčšina domácností príjmy nižšie ako 2 až 3-tisíc eur mesačne, čo vládu motivuje k vytvoreniu kompenzačného mechanizmu s plošným dosahom. Spolupráca so Slovenskými elektrárňami by mala zabezpečiť stabilné ceny elektriny. Na druhej strane, pri zemnom plyne očakáva kabinet výdavky v stovkách miliónov eur, na ktoré sa intenzívne hľadá financovanie.
V strednodobom horizonte však hrozí Slovensku ďalší tlak na rast cien energií. Jedným z faktorov je plán Európskej komisie ukončiť dodávky ruského plynu do Európy. Bez dodatočných opatrení by tak podľa vlády mohli ceny plynu narásť o 30 až 50 % už v horizonte najbližších troch rokov. Štát sa preto usiluje pripraviť mechanizmy, ktoré by domácnostiam zaručili ochranu pred týmito výkyvmi.
Jaslovské Bohunice v centre pozornosti
Okrem problémov s energopomocou aktuálne rezonuje aj otázka výberu dodávateľa pre nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach. Francúzsko má podľa Sakovej nedostatok voľných kapacít a Kórejská republika nemá možnosť stavať nové bloky mimo svojho územia bez súhlasu americkej spoločnosti Westinghouse. Rusko je pre geopolitickú situáciu vylúčené. Celý projekt si vyžiada schválenie zo strany Európskej komisie a bude pod prísnym dohľadom víťazného konzorcia.
Diskusie o energopomoci a jadrovom projekte ukazujú, že slovenská vláda čelí náročným výzvam v oblasti energetiky. Kľúčové rozhodnutia v nasledujúcich mesiacoch môžu zásadne ovplyvniť nielen ekonomickú stabilitu krajiny, ale aj životnú úroveň jej obyvateľov.