Britskí vedci na čele s profesorom Jasonom Chinom z Oxfordskej univerzity spustili ambiciózny projekt Synthetic Human Genome (Syntetický ľudský genóm). Jeho cieľom je počas piatich rokov úplne laboratórne vytvoriť prvý kompletný ľudský chromozóm. Projekt získal prvotnú investíciu vo výške 13,7 miliónov amerických dolárov od renomovanej charitatívnej organizácie Wellcome Trust.
Krok k zásadnému vedeckému prelomu
Oxfordskej vedeckej komunite, vedenej uznávaným biológom Jasonom Chinom, sa podľa dostupných informácií otvára unikátna možnosť výrazne napredovať v chápaní genetických procesov človeka. V minulosti vedci úspešne vytvorili genómy jednoduchších organizmov, ako sú baktérie, vírusy či kvasinky. Známy experiment z roku 2010 viedol dokonca k vzniku kompletne syntetizovanej baktérie s názvom Synthia. Na rozdiel od týchto predchádzajúcich projektov však ide o podstatne komplexnejšiu úlohu vzhľadom na zložitosť ľudského genómu.
Tím profesora China pre projekt stanovil päťročné obdobie, ktorého výsledkom má byť úplne syntetický chromozóm vytvorený výhradne v laboratórnych podmienkach. Ak plán vedcov uspeje, odborná komunita očakáva výrazné posunutie doterajších vedeckých hraníc a otvorenie nových možností diagnostiky a liečby geneticky podmienených ochorení.

Etické otázky dostávajú vysokú prioritu
Popri vedeckých cieľoch projektu venovali vedci značnú pozornosť aj etickým, sociálnym a legislatívnym aspektom spojeným s tematicky citlivou sférou manipulácie ľudskej genetickej informácie. V minulosti vzbudzovalo laboratórne zásahy do ľudskej DNA množstvo kontroverzií, najmä kvôli obavám z potenciálneho zneužitia na vytvorenie takzvaných „dizajnérskych detí“ či iných eugenických účelov.
Z toho dôvodu je súčasťou projektu aktívne zapojenie expertov na etiku a sociálne vedy, ktorí budú počas celého jeho trvania dôsledne skúmať potenciálne sociálne a ekonomické dôsledky. Výstupom tejto analýzy majú byť jasné odporúčania a pravidlá, ktoré zabezpečia eticky zodpovedné využitie syntetizovaných chromozómov v budúcich lekárskych či biotechnologických aplikáciách.
Spojitosť s budúcim biotechnologickým pokrokom
Vedecká komunita aj investori zdôrazňujú význam detailného preskúmania bezpečnosti a presnosti novo vytvoreného chromozómu. Uvedené kritériá budú rozhodujúce pre úspešné začlenenie výsledkov projektu do praktických medicínskych postupov.
Management projektu Synthetic Human Genome naďalej deklaruje, že bude postupne prezentovať priebežné výsledky, čím chce zabezpečiť transparentnosť celého procesu a zamedziť možným nedorozumeniam alebo skresleniam. Odborníci zdôrazňujú potrebu stanovenia jasných vedeckých a etických rámcov, ktoré budú dôsledne rešpektovať najvyššie štandardy vedeckej práce.
V prípade, že projekt naozaj dosiahne stanovené ciele, umožní vedecká technológia syntetického chromozómu lepšie pochopenie biologických procesov a poskytne nový nástroj pre genetický výskum. Takýto prelom v genetike by potenciálne viedol k zásadne lepšej diagnostike, prevencii a liečbe celého spektra genetických chorôb, samozrejme za predpokladu, že budú dodržané prísne etické mantinely definované odbornou i širokou verejnosťou.