Slovensko prechádza zložitým obdobím, ktoré môže v nadchádzajúcich rokoch prerásť do vážnej ekonomickej krízy. Najnovšia správa Národnej banky Slovenska (NBS) nazvaná „Štrukturálne výzvy 2025“ upozorňuje na tlak vyvíjaný na dlhodobú stabilitu krajiny. Medzi hlavné faktory patrí stagnácia ekonomického dobiehania Európskej únie, nízka produktivita práce a kritický stav verejných financií. Ekonomické ukazovatele odhaľujú alarmujúce trendy, ktoré predstavujú hrozbu pre obyvateľstvo aj hospodárstvo.
Kríza verejných financií
Verejné financie Slovenska sú v kritickom stave, aj napriek snahám o ich konsolidáciu. Štát si stanovuje ambiciózny cieľ ušetriť do roku 2027 približne 3,5 miliardy eur. Budúci rok by pritom mal priniesť úsporu 1,7 miliardy eur, ale stabilizácia štátneho deficitu je zatiaľ odhadovaná až na rok 2028. Konsolidačné opatrenia budú nevyhnutné, pretože verejný dlh krajiny sa z dlhodobého pohľadu stáva neudržateľným.
Priestor na ďalšie zvyšovanie daní je podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť minimálny, keďže ich podiel vo vzťahu k HDP dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 25 rokov. Efektívnejšie fungovanie verejnej správy a zníženie štátnych výdavkov tak zostávajú kľúčovými predpokladmi úspešnej konsolidácie. Zároveň sa očakávajú vyššie výdavky na obranu a demografické výzvy, ktoré si vyžiadajú ďalšie finančné zdroje. Napriek týmto výzvam vláda avizuje zvýšenie výdavkov na platy učiteľov o 700 miliónov eur a zvažuje reformu dane z nehnuteľností na podporu rozpočtov samospráv.

Sociálne dopady a zdravotníctvo
Ekonomická stagnácia priamo ovplyvňuje sociálnu situáciu obyvateľov. Počet Slovákov ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením od roku 2020 neustále rastie, pričom najväčší problém je na východe krajiny. Medzi najohrozenejšími skupinami sú rodiny s viacerými deťmi, samoživitelia a mladé ženy. Zároveň stúpa dojčenská úmrtnosť a pretrváva nedostatočný prístup k lekárskej starostlivosti pre sociálne slabších obyvateľov.
Zdravotníctvo čelí výrazným štrukturálnym problémom, ktoré radia Slovensko na spodné priečky EÚ v oblasti odvrátiteľných úmrtí. Nedostatočná prevencia a primárna zdravotná starostlivosť sú podľa NBS základnými prekážkami zlepšenia. Zdravotný systém si bude vyžadovať zásadné reformy na zvýšenie svojej efektivity a dostupnosti.
Ohrozenia pre budúce generácie
Generácia mileniálov predstavuje skupinu, ktorá podľa NBS čelí zhoršujúcim sa podmienkam. Hoci ich príjmy prevyšujú zárobky rodičov, ich šanca na spoločenský a ekonomický pokrok klesá. Situáciu zhoršujú vysoké životné náklady, fragmentácia svetového obchodu a výrazné rodové nerovnosti, ktoré naďalej bránia plnému využitiu ich potenciálu. Pre Slovensko ako malú a otvorenú ekonomiku je navyše nebezpečná akákoľvek eskalácia obchodných bariér vo svete.
Správa NBS naznačuje, že budúcnosť Slovenska stojí na inováciách, technológiách a budovaní vedomostnej ekonomiky. Éra lacnej pracovnej sily je nenávratne za nami, a bez zásadných zmien v štruktúre hospodárstva bude krajina čeliť zhoršujúcim sa ekonomickým a sociálnym podmienkam. Hlavnou výzvou pre najbližšie roky zostáva vytvorenie udržateľného modelu hospodárskeho rozvoja.