Nemocničné infekcie po operácii zvyšujú náklady a ohrozujú pacientov
Na Slovensku čelí zdravotnícky sektor výrazným problémom so zvýšeným výskytom nemocničných infekcií po operačných zákrokoch. Najnovšie štatistiky ukazujú, že každý siedmy pacient podstupujúci operáciu sa stretne s infekciou, čo so sebou prináša komplikácie nielen pre zdravotný stav pacientov, ale aj pre finančnú stránku zdravotníctva.
Chyby v hygiene a absencia štandardov zvyšujú riziko
Najčastejším typom nemocničných infekcií sú infekcie priamo v mieste chirurgických rán, pričom odborníci poukazujú na nedostatočné alebo nesprávne dodržiavanie hygienických opatrení. Vo viacerých prípadoch je evidentné chaotické používanie antiseptík a oplachových roztokov bez jednotného systému, čo významne zvyšuje náchylnosť na výskyt infekcií.

Univerzitné a fakultné nemocnice často nemajú zjednotený postup v prevencii, čím dochádza k rozdielom v kvalite zdravotnej starostlivosti. Až 60 percentám takýchto prípadov by bolo možné predísť, pokiaľ by sa dôsledne uplatňovala odborná prevencia a dodržiavali sa platné štandardy.
Vo väčšom riziku sú pacienti podstupujúci brušné alebo urologické zákroky. Najmenej ohrození sú naopak pacienti v oblasti ortopédie. V roku 2023 bolo v slovenských nemocniciach zaznamenaných takmer 19-tisíc prípadov infekcií po operácii. Ohrozené skupiny predstavujú najmä seniori, deti a pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Personálny deficit a staré operačné sály
Nemocnice priznávajú, že čelia nedostatku kvalifikovaného personálu, ktorý by sa cieľavedome zameriaval na prevenciu infekcií. Stav zhoršuje aj vybavenie – staré operačné sály a nedostatočná infraštruktúra nespĺňajú súčasné štandardy bezpečnosti.
Kľúčové kroky prevencie spočívajú najmä v príprave pacienta na operáciu, používaní sterilných inštrumentov, správnej príprave operačného poľa a dôkladnej pooperačnej starostlivosti o ranu. Prostredie, v ktorom sa pacient po zákroku nachádza, významne ovplyvňuje vývoj infekcie.
Základným pilierom prevencie zostáva správna a dostatočná hygiena rúk celého zdravotníckeho personálu. Stačí porušenie hygienických zásad jedného člena tímu a infekcia sa môže rozšíriť na viacerých pacientov.
Finančný dopad na zdravotnú starostlivosť
Infekcie po operáciách znamenajú nielen zdravotné komplikácie, ale aj zbytočné predĺženie hospitalizácie, čím stúpajú náklady zdravotných poisťovní a štátu. Priemerné náklady na liečbu infekcie sa môžu vyšplhať až na 600 eur na pacienta, čo predstavuje značnú záťaž rozpočtu zdravotníckych zariadení. Finančné prostriedky vynaložené na riešenie týchto komplikácií by pritom mohli byť využité efektívnejšie, napríklad na modernizáciu vybavenia alebo zvýšenie úrovne prevencie.
Experti jednoznačne vidia riešenie v systematickom dodržiavaní hygienických štandardov, zvýšení počtu odborného personálu a investíciách do modernizácie prevádzok nemocníc. Vo výsledku by to mohlo výrazne znížiť výskyt infekcií aj finančnú záťaž, ktorú tieto komplikácie aktuálne spôsobujú.