Európska únia rokuje o podmienkach obchodnej dohody s americkou administratívou prezidenta Donalda Trumpa, pričom sa čoskoro očakáva zavedenie nových tzv. recipročných ciel. Podľa dostupných informácií aktuálne únia vyjednáva so Spojenými štátmi o zavedení vzájomných ciel vo výške 10 percent na určité druhy produktov. Situácia je však komplikovaná, keďže Spojené kráľovstvo, ktoré vystúpilo z EÚ, už teraz dosahuje s americkou stranou výhodnejšie podmienky.
EÚ s vyššími clami než Spojené kráľovstvo
Informácie o pripravovanej dohode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi pôvodne medializoval prestížny denník Financial Times. Podľa tohto zdroja budú členské štáty EÚ čeliť vyšším americkým clám v porovnaní s Veľkou Britániou. Únia má v súčasnosti záujem uzavrieť dočasnú rámcovú dohodu, ktorá stanoví recipročné clá vo výške 10 %. Finálna dohoda zatiaľ nie je uzavretá, pričom novinky o podrobnostiach a presnom časovom harmonograme ešte neboli oficiálne potvrdené. Reuters uviedol, že informáciu zatiaľ nedokázal nezávisle overiť.
Kým Európska únia sa podieľa na zložitých rokovaniach s americkým prezidentom Trumpom s menej výhodnou pozíciou, Spojené kráľovstvo už získalo lepšie obchodné podmienky pre svoj automobilový a letecký priemysel. Práve tieto sektory britskej ekonomiky si zabezpečili určité úľavy, ktoré EÚ zatiaľ nedostala. Britskí vyjednávači aktuálne bojujú o nulové clá na dovoz ocele, americké clá na oceľ dovážanú do USA totiž momentálne dosahujú výšku 25 %. Nasledujúce týždne však podľa dostupných správ ukážu, či Spojené kráľovstvo tieto výhodné podmienky naozaj získa alebo clá dokonca porastú na úroveň až 50 percent.

Zavedenie ciel sprevádza chaos a nejasnosti
Pôvodne plánovaný dátum ukončenia prechodného obdobia, počas ktorého clá ešte neboli aktívne, bol stanovený na stredu 9. júla 2025. Tento dátum zároveň predstavoval hraničný bod na ukončenie vyjednávacieho procesu medzi USA a ekonomickými partnermi. Avšak z aktuálne dostupných informácií vyplýva, že clá nebudú zavedené ihneď po tomto dátume, ale mali by vstúpiť do platnosti o niekoľko dní alebo týždňov neskôr.
Pôvodné avizované zavedenie nových amerických ciel bolo stanovené na 1. augusta tohto roka. Následne sa však objavili nové informácie, ktoré uviedol americký minister pre obchod Howard Lutnick. Podľa neho môžu obchodní partneri USA očakávať colné bariéry až o týždeň neskôr, teda od 9. augusta 2025. O pripravovaných zmenách informuje jednotlivé krajiny priamo americký prezident prostredníctvom listov, v ktorých im oznamuje výšku ciel a stručnú charakteristiku nových obchodných podmienok. Samotný prezident Trump podľa dostupných správ údajne pokladá doterajšie rokovania za príliš pomalé a zložité.
Slovenský priemysel sa musí pripraviť na možné dôsledky
Zavedenie vyšších amerických ciel by mohlo zasiahnuť aj hospodárstvo Slovenska, ktoré je výrazne naviazané na domáci automobilový a oceliarsky sektor. Ak by došlo k zavedeným plánovaných colných poplatkov, dotklo by sa to predovšetkým slovenských výrobcov vyvážajúcich do USA produkty z oblasti automobilového, strojárskeho či hutníckeho priemyslu.
Zatiaľ čo Veľká Británia podniká kroky k možnému získaniu nulovej sadzby pre oceľ, pre členské štáty EÚ je táto možnosť výrazne obmedzená. Vzhľadom na avizované menej výhodné podmienky, ktoré budú platiť pre Európsku úniu, bude musieť slovenský priemysel dôsledne vyhodnotiť situáciu a prípadne pripraviť krízové scenáre, ktoré by pomohli zmierniť negatívne dôsledky zavedenia ciel.