Slovenskí používatelia Gmailu čelia v posledných týždňoch rozsiahlym kybernetickým útokom, ktoré tvoria podvodníci predstierajúci zamestnancov spoločnosti Google. Pomocou sofistikovaných metód sa týmto páchateľom podarilo získať citlivé osobné údaje mnohých obetí, čo viedlo k vysokým finančným stratám a krádežiam identity. Celkové škody u jednotlivcov v dôsledku týchto útokov už dosahujú stovky až tisícky eur na jednu obeť, informovali bezpečnostní analytici sledujúci situáciu.
Podvodná schéma spája telefonáty s falošnými e-mailami
Experti na digitálnu bezpečnosť uvádzajú, že tento nový spôsob kybernetických podvodov je veľmi sofistikovaný. Najskôr obeť kontaktuje údajný zástupca Google telefonicky, informujúc ju o narušení jej e-mailového účtu. Krátko nato nasleduje e-mailová správa prezentovaná ako oficiálne urgentné varovanie podpory Google. Správa pôsobí mimoriadne dôveryhodne, pretože útočníci pri jej tvorbe využívajú pokročilé technológie na úpravu grafiky a prvky umelej inteligencie.
Dokonale presvedčivé správy v sebe obsahujú odvádzajúci hypertextový odkaz, ktorý má podľa inštrukcií vyriešiť údajný bezpečnostný problém používateľa. Po kliknutí sa však obeť ocitne na phishingovej webstránke. Tá kopíruje autentické prihlasovacie rozhrania Gmailu alebo dokonca rozhranie internetbankingu. Následne, po zadaní osobných informácií alebo údajov o platobnej karte, podvodníci okamžite získajú kontrolu a začínajú s krádežami finančných prostriedkov, prípadne s ďalším zneužitím identity postihnutých obetí.

Bezpečnostní technici si prvé incidenty všimli už v máji tohto roka. Výrazne zvýšená intenzita a efektívnosť útokov je však podľa ich analýzy viditeľná najmä od začiatku letných mesiacov až doteraz. Charakteristickým znakom týchto kyberútokov je naliehavý až panický tón komunikácie. Útočníci vynakladajú maximálne úsilie, aby vyvolali stres a impulzívne rozhodovanie na strane používateľov, čo vedie k ignorovaniu základných pravidiel bezpečnosti.
Obetiam hrozí finančná strata aj trvalá strata účtov
Dôsledky podvodov presahujú len okamžité finančné straty od niekoľkých stoviek eur vyššie. Experti totiž upozorňujú aj na ďalšie nebezpečné škody, ako krádež a následné zablokovanie online identity. Po úspešnom preniknutí do súkromného e-mailového účtu obete majú podvodníci často dobrý prístup k sociálnym sieťam, internetovému bankovníctvu a ďalším citlivým online službám. To vedie k vážnym komplikáciám pre napadnutých používateľov, pričom v mnohých prípadoch experti považujú obnovu poškodených účtov za mimoriadne náročnú alebo dokonca nemožnú.
Tento typ krádeže identity má silný dopad na celkový komfort a každodennú digitálnu existenciu obetí. Problémy s obnovením prístupov k bankovým účtom a dôležitým službám môžu byť dlhodobé až nezvratné, čím sa závažnosť útokov ešte zosilňuje.
Bezpečnostné odporúčania expertov: Dvojfaktorová autentifikácia a opatrnosť na prvom mieste
Odborníci zdôrazňujú, že prvým krokom v boji proti aktuálnej vlne phishingových útokov je dôsledná opatrnosť používateľov. Ľudia by mali starostlivo preverovať pravosť všetkých správ a telefonátov, ktoré tvrdia, že prichádzajú od spoločnosti Google alebo iných známych inštitúcií. Kľúčovým prvkom ochrany je aktivácia dvojfaktorovej autentifikácie (2FA), ktorá výrazne komplikuje prieniky útočníkov – aj vtedy, ak získali citlivé prístupové heslá či údaje.
Zároveň experti odporúčajú pravidelne aktualizovať operačné systémy a aplikácie, ako aj používať spoľahlivý antivírusový softvér. Aktualizácie a antivírusová ochrana sú schopné aktívne blokovať mnohé škodlivé aktivity ešte skôr, než používateľ klikne na škodlivý odkaz. Je tiež dobrým zvykom pravidelne kontrolovať aktivity na vlastných účtoch a pri prvých známkach podozrivej aktivity ihneď konať: zmeniť prístupové heslá, upozorniť na situáciu banky a informovať o situácii príslušné úrady.
Podľa bezpečnostných analytikov je práve včasná odozva používateľov kľúčom k minimalizácii následkov týchto útokov. Rýchla reakcia môže zabrániť väčšej strate finančných prostriedkov, a zároveň predísť ďalším škodám na digitálnej identite.